insan yardımı olmaksızın çevresini tarayıp navige ederek hareket edebilen araç. nam-ı diğer sürücüsüz araba.

kelime olarak kendi kendini yönetebilme yetisi olarak çevrilebilir. geçmişte otomatik araba geliştirme konusunda çalışmalar olsa da son yıllardaki araştırmalar bambaşka bir boyuttadır. otomatikleştirmekten ziyade tamamen kendi kendini yürütebilen bir araç amaçlanmaktadır.

radar, gps, odometry gibi çeşitli sensörlerden gelen bilgilerin araç beyninde toplanarak uygun güzergahın çizmesiyle işlev görür. yani araç tüm güvenlik hesaplamalarını yaparak bir sürücüye ihtiyaç duymadan yol alabilir.
tr. otonom otomobil.

büyük markaların yanı sıra amerikan hükümetinin de işin içine dahil olarak çok yakın bir gelecekte sokakları süslemeye başlayacağına inandığım araba. geç bile kalındı diyebiliriz. aslında biz uçan arabaları bekliyorduk ama olsun bu da olur.
Korktuğum gelecek yaklaşıyor dedirten arabadır . Bir araba düşünün ki biz sürmeyeceğiz . Ne anladım bu işten ? Korku filmi gibi geliyor bana bu gelecek .
Asla güvenmeyeceğim otomobil.

Lan buna nasıl güvenilir, düşünsenize otomatik bir aletin içerisindesin, nereye isterse o tarafa gidiyor. İstese durur da seni de öldürür. Ben makinelere bu kadar yetki verilmemesi taraftarıyım.
Sonunda işin terminatöre döneceğinin kanıtı olan haberdir.
jaguar, porsche gibi markaların direnmeye devam ettikleri otomobil tipi. yani çıkıp kötüleyen açıklamalar yapmaları çok saçma. sonuçta sizin hitap ettiğiniz kısım farklı. niye diğer yönde çalışma yapanları ve istekte bulunanları kötülüyoruz ki?
jaguar'ın da artık direnmekten vazgeçtiği sistemdir.

insan gibi otomobil kullanan robotlar geliştirmek için yeni bir projeye başlayacaklarmış yakında. araçlara yerleştirilen sensörler sayesinde, bir sürücünün trafikteki doğal davranışlarını gözleyip, bu bilgiler kılavuzluğunda yeni otonom bir araç geliştirmeyi planlıyorlarmış.
kusursuz sürüş deneyimi. her türlü ihtimalin hesaplanarak aracın ilerlemesini sağlar. insani hata payını ortadan kaldırır. yaygınlaşması halinde bence trafik kazalarını büyük ölçüde azaltacaktır.
araba kullanmayı sevenleri üzen gelişme. direksiyon sallamayı, gaza basıp arabanın tepkisini hissetmeyi, vites değiştirmeyi ben hobi olarak görüyorum. benim için bunlar birer zevk unsuru.

bazı markalar bu hassaslığımı paylaşıyor ama gelecekte benim gibilerin ortadan kalkacağını düşünüp üzülüyorum. çoğunluğu ele geçirecek bu teknoloji, sıradanlaşan dünyada bizi iyice sıradan kılacak.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri