Genellikle manuel vites, olabildiğince mekanik, elektronik destek ünitelerinin olmadığı yada kapatılabildiği otomobildir. Bu seçenekler yeni nesil otomobillerde pek olmadığından genellikle eski otomobiller 'sürücü otomobili' olarak lanse edilir. Kullanması zevklidir, biraz da tehlikeli olması istenir.
(bkz: ferrari f40)

benim için sürücü otomobilleri adının birazcık zıt anlamı olarak, sürücüsünü yemek isteyen otomobiller olabilir. Yani ilk etapta sizin kullandığınız değil de sizi kullanan; sert, tepkili, kıvrak ve güçlü otomobillere sürücü otomobili demeyi daha çok tercih ediyorum.

ama bu demek değil ki virajlarda sizi dışarı atan bir otomobil olsun bu otomobil. Aksine deli gibi tutunan ve istediğiniz zaman arkadan kayabilen mr düzene sahip bir otomobildir benim için.
(bkz: McLaren F1)
(bkz: TVR)
(bkz: Lotus)
Büyük ihtimalle japondur. Hafif,Manuel ve Atmosferik olmaları tercih edilir.

(bkz: Subaru BRZ)(bkz: Mazda MX-5)
(bkz: dodge viper)
her petrolhead'in hayallerini süsleyen otomobillerdir. genellikle çok iyi yol tutar ve çok iyi dururlar. gidişlerinin mükemmel olmasına gerek yoktur.
Seçenekler çoktur. McLaren F1 de sürücü otomobilidir, Suzuki Swift Gti'da. Ama öznel tercihlerim Fiat Bravo HGT, Volvo 850 T5, Alfa; 156 2.0 TS, 159 1.9 Jtd, 166 2.4 Jtd, Eg Civic SI, . Bu seçenekler ulaşılabilir, makul seçeneklerdir. Yoksa, bende isterdim Nissan Skyline R-33 400R'ı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri