ehliyet sahibi olmak isteyen kişilere, sahip olmak istedikleri ehliyet sınıfına göre teorik dersler veren yetkinlik kurslarıdır. amaçları ilkyardım, motor ve trafik bilgisi gibi dersler vererek sürücü adayıehliyet sınavına hazırlamaktır.
uygulanan sınavda her sene aynı sorular çıktığı için gitmeye gerek duyulmayan ve zaman kaybı olarak görülen kurslardır. formalite icabı kaydolunur, zira ehliyet için önce buradan sertifika almanız gerekir. derslere gidenler genelde yaş ortalaması yüksek kişilerdir.
trafik adabı derslerinin müfredata alındığı kurslar. sınavlarda motor yerine birkaç soru da buradan gelecekmiş.
genelde hiç uğranmayan eğitim. örnek soruların olduğu kitapçıkları çözerek hazırlanıp sınavlara girerdik eskiden. birazcık ilginiz varsa arabalara, kitapçıklara bile gerek yoktu. o kadar dandik bir sınava hazırlık sürecidir kendileri.
trafikte en az 14 saat eğitim görülmesi koşulu getirilen kurs. yeni yönetmelikte akan trafikte 14 saatlik sürüş deneyimi ve iki saat simülatör ile toplam 16 saatlik bir eğitim şart koşulmuş. araba kullanma hakkında hiçbir fikri olmayan insanların trafiğe çıkmasını engellemek adına güzel bir adım olmuş. iki direksiyon salla ehliyeti kap dönemi bitiyor herhalde çok şükür.
taban fiyat sistemi ile fiyatları 1200tl olmuştur. her yerde.
bunlar da ilginizi çekebilir