otomobillerde hava yastığı, emniyet kemeri ve ön panelin koordine çalışmasıyla yaralanma riskini minimuma indirmeyi amaçlayan güvenlik sistemi. kısaltması srs olup, araçta gördüğünüz hava yastıkları kapakçıklarının üstünde srs airbag diye yazar. çalışma prensibine gelirsek,

kaza anında emniyet kemerinin bağlı olduğu yerdeki aktif gergi üniteleri patlar ve anlık olarak vücudunuz ile kemer arasındaki boşluğu alıp sizi sabitler, yani kısmi olarak ileri savrulmanızı engeller. daha sonrasında bu sert yaylı düzenek, patlamış hava yastığına doğru kademeli olarak sizi salar. bu koordinasyon, çarpışma şiddetini belli bir oranda azaltırken, diğer tarafta pedallar ve direksiyon da ileri doğru katlanarak olası yaralanmaların önüne geçer.
kaza anında oluşan momentumla sarsılan vücuda bir şok da emniyet kemerinden, sonra bir şok da suratına patlayan hava yastığından gelmesin diye tasarlanmış akıllıca sistem.
bu sayede daha dengeli ve kontrollü bir şekilde kazanın etkileri en aza indirgenmeye çalışılır.
Emniyet kemerinin ve airbag'in bir arada en efektif şekilde çalışmasını sağlamak için üretilmiş olan sistem.

Aslında bir çok arabada zaten kullanılmaktadır, genellikle Japon arabalarında bunu gözümüze sokmak için torpido kapağının üstüne yazmışlardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri