Supercharger gücünü egzoz sisteminden değil de bir kayış vasıtasıyla motordan alan parçadır. Superchargerin mantığı ise motordan kayışla aldığı güçle çalışan ve motora alabileceğinden daha fazla hava gönderen bir hava pompası olmasıdır. Mercedeslerde bu sistem Kompressor diye geçer. Tork patlamaları olmadığı için pist koşan kişilerin sevdiği bir aşırı besleme şeklidir.
Elde edilen güç oranlarına bakıldığında turbodan daha verimsiz görünen aşırı besleme teknolojisi. Fakat yukarıda belirtildiği üzere yaratılan emiş gücü değişken egzoz gazı basıncından değilde krank miline bağlı kayıştan geldiği için daha stabil güç değerleri elde edilir, tabiri caizse motor hacmini büyütmüş gibi güç kazanırsınız. Diğer yandan andan çıkardığı mekanik vakum sesi şahsi görüşüm turbodan daha etkileyicidir.

Dezavantajlı yönlerine gelecek olursak başta tüketim değerleri ile canınıza okur (muhtemelen Mercedes bile bu yüzden turboyu kompresöre tercih etmeye başladı), öte yandan rölanti ve düşük devirlerde daha az emiş sağladığından motor üzerinde yük olur.

Kısacası atmosferinin ölü devirlerinden bıkan lakin turbonun dengesiz çıkışlarını istemeyenler için ideal bir güç seçeneğidir.
(bkz: volkswagen polo gti) ve (bkz: seat ibiza cupra) 'da hem bu hem de turbo vardır.
Sc alt devirler için çalışırken turbo üst devirlerde iş görmektedir.
dengeli güç ve sesi için ben sc'yi tercih edenlerdenim.
honda s2000'e yapılması en mantıklı modifiye'dir.
güç patlamalı gelmez, orantılı gelir. tork grafiğinde abuk sabuk şeyler olmadığından dolayı tutunma hep maksimumdur. yakıtı arttırır ve turbo kadar güç vermez. özellikle ingiltere'de track day kasan tiplerin favorisidir.
Turbo'ya göre daha az güç veren ama çok daha lineer çalışan parça.

Her zaman çok daha kontrollüdür, turbo gibi tork patlamaları yaratmaz. Ama dediğim gibi üretilen güç bir tık düşük olabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri