Düğün konvoyunda sünnet çocuğu arabasının belkide en önemli aksesuarı. Konvoyda sünnet çocuğu buradan gövdesinin yarısını çıkartarak adeta geçit töreni edasında çevreyi selamlar.

Hatırladım da benim sünnet arabam da pek güzeldi. O zamanlar sunroof denilen şey hakikaten ender bulunan bir özellikti Anadolu'nun küçük şehirlerinde. Bizim yakın çevrede kimsede yoktu (pederin concorde'da bile). Bizimkiler dediler İzmir'deki amcanın (pederin amcası, bana izmir amca diye öğrettiler öyle kaldı dilimde) Accord'unu sana sünnet arabası yapalım. Dedim hay hay, zaten ailede başka üstü açılan araba yok. Koyu yeşil renkli muhtemelen 80 sonu 90 başı bi modeldi.

Neyse düğün zamanı geldiğinde duyduk ki izmir amca düğüne gecikebilirmiş, eee napıcaz dediler seni Vosvosa bindirecez (babamın arkadaşının sunroofu olan bi vosvosu varmış onu ayarlamışlar). Bende olmaz ben Accord'a binecektim, o kız arabası gibi dedim. Yok çok şirinmiş yok eşsizmiş, yok senden başka kimse vosvosla gezmemiş vs. diye diye beni razı ettiler.

Düğün günü baktım izmir amca gelmiş. Dedim araba geldi onu sünnet arabası yapın, yok dediler Mehmet amcaya ayıp olur hem süslenmeye gitti araba. Benim de son çabam böylece sonuçsuz kaldı. Konvoy vakti geldiğinde salondan çıktım, karşımda metalik renk patlıcan moru vosvos. İçim bi buruk kaldı böyle karizmatik, oturaklı bir araba varken çocuk oyuncağı gibi duran, komik görünüşlü bir arabaya binince. Zaten kornası da çizgi film karakteri gibi garip komik bir ses çıkarıyordu. Gene de dışarıdan belli etmedim. Şoför koltuğuna amcam geçti, akraba çocuklarıyla doluştuk, çıktım tepeye sokaklara,tanımadığım kimselere karşı el sallattırdılar falan...

Yıllar geçince bizimkilerin aslında haklı olduklarını görmeye başladım. O arabayı benden başka kimsede sünnet arabası olarak görmemiştim, hatta sünnetten sonra hiç görmedim, Mehmet amca bi ara satmış. Rengi gerçekten orjinal hissettiren, yolda görünce kafa çevittiren eşsiz bir mordu. Araba da bakımlı, sade, apaçi eli değmemiş bir vosvos olduğu için kendimi şanslı hissetmeye başladım ve geriye güzel bir anı olarak kaldı.
tümünü gör
ilgili galeri