Olmazsa olmaz opsiyonların başında gelen parçadır.
Tüm otomobilin havasını değiştirir, aydınlatır ve soğuk kış günlerinde bile hava sirkülasyonunu sağlar.
Sigara içen bünyeler için daha da önemlidir, kokunun arabanın içinde kalmasını engeller.
seat ibiza cupra'da olan ama sadece yukarı doğru açılan aksesuar.
Arkadaş opsiyon diye satıyorsun bunu, arkaya doğru neden açılmaz ki? Mantığı nedir?

volkswagen group bazen nereden çalacağını şaşırıyor.
Aynen Cupra'da sadece yukarıya doğru açılıyor . Burada bir sübliminal var mı bilemiyorum . Yine de bana mı öyle geliyor bilemem ama sunroofsuz aynı segment araçlar daha basık geliyor . Bir de Araç küçük olunca Sunroof cam tavan etkisi gibi geliyor veya teselli işte bilemiyorum bunu da .
arabaların tavanında açılan pencere. aka açılır tavan. arabaya farklı bir hava kattığı aşikar ancak günümüzde zorunluluk halini almaya başlayan mekanizma.
Özellikle yaz aylarında arabaya çok hoş bir hava katar.
İngiltere gibi güneşe hasret ülkelerin vazgeçilmez donamımları arasındadır. adamlar soğuktan başka birşey görmedikleri için güneşi görür görmez bırakın sunroof'u açmayı, cabrio arabasına atlayıp püfür püfür geziyor. Eski mk1 golf cabrio, escort cabrio yada astra cabrio gibi araçları görürseniz zaten kastettiğimi anlamışsınızdır.
aracınızda yoksa boynunuzun bükük kaldığı havalandırma aparatı.
çocukluk yıllarının eğlencesi. ufakken kafanı çıkartıp rüzgara kafa tutmak çok keyifliydi, şimdi cam tavan olsa bile kullanmak aklımıza gelmiyor.

(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya)
Düğün konvoyunda sünnet çocuğu arabasının belkide en önemli aksesuarı. Konvoyda sünnet çocuğu buradan gövdesinin yarısını çıkartarak adeta geçit töreni edasında çevreyi selamlar.

Hatırladım da benim sünnet arabam da pek güzeldi. O zamanlar sunroof denilen şey hakikaten ender bulunan bir özellikti Anadolu'nun küçük şehirlerinde. Bizim yakın çevrede kimsede yoktu (pederin concorde'da bile). Bizimkiler dediler İzmir'deki amcanın (pederin amcası, bana izmir amca diye öğrettiler öyle kaldı dilimde) Accord'unu sana sünnet arabası yapalım. Dedim hay hay, zaten ailede başka üstü açılan araba yok. Koyu yeşil renkli muhtemelen 80 sonu 90 başı bi modeldi.

Neyse düğün zamanı geldiğinde duyduk ki izmir amca düğüne gecikebilirmiş, eee napıcaz dediler seni Vosvosa bindirecez (babamın arkadaşının sunroofu olan bi vosvosu varmış onu ayarlamışlar). Bende olmaz ben Accord'a binecektim, o kız arabası gibi dedim. Yok çok şirinmiş yok eşsizmiş, yok senden başka kimse vosvosla gezmemiş vs. diye diye beni razı ettiler.

Düğün günü baktım izmir amca gelmiş. Dedim araba geldi onu sünnet arabası yapın, yok dediler Mehmet amcaya ayıp olur hem süslenmeye gitti araba. Benim de son çabam böylece sonuçsuz kaldı. Konvoy vakti geldiğinde salondan çıktım, karşımda metalik renk patlıcan moru vosvos. İçim bi buruk kaldı böyle karizmatik, oturaklı bir araba varken çocuk oyuncağı gibi duran, komik görünüşlü bir arabaya binince. Zaten kornası da çizgi film karakteri gibi garip komik bir ses çıkarıyordu. Gene de dışarıdan belli etmedim. Şoför koltuğuna amcam geçti, akraba çocuklarıyla doluştuk, çıktım tepeye sokaklara,tanımadığım kimselere karşı el sallattırdılar falan...

Yıllar geçince bizimkilerin aslında haklı olduklarını görmeye başladım. O arabayı benden başka kimsede sünnet arabası olarak görmemiştim, hatta sünnetten sonra hiç görmedim, Mehmet amca bi ara satmış. Rengi gerçekten orjinal hissettiren, yolda görünce kafa çevittiren eşsiz bir mordu. Araba da bakımlı, sade, apaçi eli değmemiş bir vosvos olduğu için kendimi şanslı hissetmeye başladım ve geriye güzel bir anı olarak kaldı.
Ülkemizde ön yargılar nedeniyle underrated bir donanımdır kendisi. Yaz-kış farketmeden havalandırma için kullanılır. Ayrıca yağmur yağarken bile tam açmadığınızda belli hızlarda içeri damlalar girmez. Cam tavandan farklıdır, camsız versiyonları da bulunur ayrıca sadece küçük bir kısmın yukarı ve geri açıldığı sistem sunrooftur.Hele yaz akşamları tam açıp sahil keyfini yaşamak bambaşkadır. Açılmayan cam tavan donanımından çok daha mantıklıdır çünkü bu tarz araçlarda arka baş mesafeleri çok daralmakta. (Örn. Auris, Guiletta)
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri