farklı tip kapı örneklerinden en tehlikelisi. intihar kapısı olarak amiyane olarak çevireceğimiz bu kapı tipi ismi, ingilizce'de de argo olarak kullanılır. kapıyı diğer tiplerden ayıran en büyük özelliği, menteşelerin kapının öne yakın tarafında değil de arka tarafa yakın olan kısmında bulunmasıdır. bir nevi arka menteşeli kapı diyebiliriz.

ikinci dünya savaşı sırasında subayların kullandığı araçlarda genel olarak gözümüze çarpan bu kapı tipi, daha başka olarak eski filmlerde gördüğümüz atlı arabalarda da vardır. 2000'lerin başlarında tekrar popülarite kazandı. ancak yeni nesilde bu isimle anılmasının asıl nedeni, arka kapı açıldığında emniyet kemerinin pek bir işlevi kalmaması olarak kabul görür. çünkü yeni versiyonlarda emniyet kemerinin bağlı olduğu sürücü koltuğunun yanındaki sütun yoktur.

rolls-royce'un ürettiği araçlarda, otomobili bir şöförün kullandığı ve kapının onun açtığı düşünülünce, gerek zamandan tasarruf gerekse içeridekinin dışarıya kolayca çıkması bakımından büyük bir avantajı vardır.

dezavantajları arasında ise, en büyük sorun güvenlik açığı. dalgınlık halinde arka taraftaki kişi tam anlamıyla bilmeden hareket edildiğinde yolcu sıkışabilir ve hatta ezilebilir.

dar bir yerde kapıyı açarken, arkadan gelen kişiye görmediğimizden kapıyı ona çarpabiliriz. aerodinamik açısından ise yüksek hızda kapının açılıp, kırılma riski bulunmaktadır.
en güzel örneğini mazda rx8 de görebileceğimiz kapı modelidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri