Tr'de hak ettiği değeri görmeyen, otomobillerle çok alakası olmayan insanların tanımadığı marka.
Bir şekilde arabayla haşır neşir olanın hevesli olduğu ama bi o kadar da yanaşmadığı marka.
Çocukluğumdan beri sempatim var kendisine.
Bir amcamın 2005 model Forester'ına ne zaman binsem aşık oluyordum. Boxer motor güzel hırıltı çıkarıyordu.
Şimdi de onun dışında bir de Levorg dikkatimi çekiyor. Kırmızısı keşke benim olsa diyorum. Düşük iç mekan kalitesi (ki son modellerinde fazla dikkat çekmiyor) ve yüksek yakıt tüketimine rağmen ileride Subaru marka bir aracım olsun istiyorum.
Dünya otomobil inovasyon hızına bakacak olursak bence yetersiz bir marka. Rakibi olan, referans olarak gösterilen otomobillerin oldukça gerisinde ne yazık ki. Günü kurtarmak yerine, kendini yenilemeyi seçse keşke.
Ama duygusal bir Petrolhead bakışıyla, sigara gibi bir markadır Subaru. Sevmeye başlayınca her ne olursa olsun sevmeyi bırakamıyorsun be sözlük. STI ve özellikle 22B adlı özel isimli sigarasının hissi hatırlandığında yaptığı saçma stratejik hatalar gözde kayboluyor. 4 ileri Foresterlar, şekilsiz Tribecalar, tipi yakışıklı olmasına rağmen 1.5 motor ile donanmış 90ların otomobilleri verimliliğindeki GE3 Imprezalar umrunuzda olmuyor.
Ej20 gibi bir şaheseri bize armağan etmiş olan firma.
2019 yılında dizel araç üretmeyecek firma. forester xt adıyla sunulan turbo-charger lı seçeneği de kaldırmışlar. fakat iç mekan kalitesinde ciddi bir ilerleme olmuş. benzinli atmosferik motorları inanılmaz sessizdir. ürettikleri bütün araçların yol tutuşu muhteşemötesidir. 2.5 litre atmosferik motor seçeneği ülkemizde bulunmamaktadır. yakıt tüketimi genel kanının aksine muadil araçlara göre düşüktür. çoğu araçlarının parçalarının tamamının üretimi ve montajı japonyadadır. abd’de de subaru of america adı altında bir üretim tesisi vardır.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri