Subaru'nun ikinci nesil XV modelidir, tanıtımı geçen haftaki Cenevre Fuarı'nda yapılmıştır.

İkinci nesil olarak tanıtılmış olsa da tasarım olarak eski modeli andıran bir yapıdadır. Subaru'nun global platformunu kullanan ilk SUV olarak öne çıkan otomobil ilk XV'ye göre 15 mm uzun, 20 mm geniş ve 25 mm daha yüksek bir yapıda.

Yeni platform sayesinde ağırlık merkezi aşağı çekilmiş, gövde neredeyse %100 oranında daha rijit hale gelmiş ve sürüş konusunda daha iddialı bir durumda. Subaru direksiyon oranının değiştiğini söylüyor. Direksiyon oranı 14:1'den 13:1'e çekilmiş. Bu da yeni XV'nin daha çevik bir sürüş sunacağını garanti ediyor.

Gövde yüksekliği 220 mm ile eski modelle aynıyken, boxer motor ve simetrik dört çeker gibi, Subaru'nun klasik marka kimliği haline gelmi özellikler yeni XV''de aynen korunuyor.

Motor olarak şimdilik sadece 2.0 litrelik, atmosferik, boxer, 4 silindirli üniteden bahsedildi. Bu motor eskisine göre 12 kg hafiflemiş ve gücü 148 bg'den 152 bg'e yükseltilmiş. Yeni XV'de , Levorg'da kullanılan 1.6 litrelik turbo motorun da kullanılacağı söyleniyor, ayrıca yeni platform sayesinde bir hibrit versiyon da ileriki dönemlerde satışta olacak. Muhtemelen yeni XV ülkemizde 1.6 turbo motor ile gelecektir...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri