Son günlerde aklımı karıştırmaya başlamış olan aile arabasıdır.
Station wagon hastalığına bir gün bulaşacağım ondan eminim, o bu araba için olabilir. 1.6 litre 170 beygir bir motora sahip, torku ise 250 Nm. 4x4 olmasına rağmen 0-100 8.9 saniye, bu biraz kafamı karıştırdı. Şekli şemali ise çok güzel. Boş ağırlığı 1550 kilo ve Cvt şanzımanı olmasa galiba bugün almıştım.
Cvt şanzıman olmasaydı keşke dediğimdir.
Bu sebepten dolayı hakettiği kadar hızlı gidemez, yakıt tüketimi çoktur, vites gibi olmadığı için tatmin etmez. Neden böyle güzel arabalar üretip o dingil şanzımanı kullanıyorlar çok merak ediyorum.
Yeni nesil sport tourer. 5. nesil Legacy modelinin yerini alan LEVORG aynı zamanda geniş bir iç hacime sahip. 1.6 litrelik direkt enjeksiyonlu 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten boxer turbo ‘DIT’ motora sahip olan araç, güvenliğe maksimum özen gösterilmiş bir otomobil. Subaru Levorg
CVT şanzıman kullanarak, bir çok artısını kaybeden araçtır.
Aracı Bayraktar otomotivden aldım ve test ettim.Öncelikle Levorg hakkında kimsenin kullanmadan yorum yapmamasını rica ediyorum.Aracı kısaca anlatmak gerekirse kullanılan malzeme kalitesi Subarunun eski nesillerine göre çok kaliteli.Görsel olarak beni rahatsız eden birşey olmadı.Aracı performanslı bir şekilde kullandım ve yakıt ortalaması 10.4 litreydi teslim ettiğimde.Araç henüz 1500 km deydi yani benim öngörüm bu araç şehir içi 9 litrelere kadar düşer.Aracın inanılmaz güven vermesi ve süspansiyonlarının konforu şaşırtıcı.Aracın dengesi inanılmaz ve salınım neredeyse yok.Simetrik dört çeker sistemi muazzam çalışıyor.Islak zeminlerde eğlenceli olabilir araç.Kısacası araba taş gibi bu fiyata bu araba çok uygun geldi bana.
fiyat / performans oranı hayli üst düzey olan subaru'dur.
son zamanlarda station wagon sınıfında kalbimi fethedenlerden biridir. param olduğunda volvo mu bu mu diye düşünürüm ama hangisine benzin yetiştirebileceksem ona giderim muhtemelen.
Sti olan versiyonu üretilecek olan otomobil.
kırmızı rengin deli gibi yakıştığı otomobil.
Bu aracı detaylıca incelemek istiyorum ancak maalesef Bayraktar Otomotiv ile bu konuda iletişim sonucunda bi sonuç alamadım kendilerinden, genel olarak herkesin beğendiği bir araç umarım inceleyecek bir fırsatım olur
Son derece etkileyici görünen bir otomobil. Ancaaak, CVT şanzıman kullanması ve 1550 kg'lık ağırlığı yakıt tüketimi konusunda biraz soru işareti oluşmasına neden oluyor. Özellikle de Subaru'nun tüketim söz konusu olunca çok iyi bir geçmişi olmadığını düşündüğümüzde.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri