dayanıklı, nazlı hızlanan, yakıtıyla ocak söndüren kalıcı estetik sahibi arabadır.
subaru impreza wrx sti gibi performanslı modelleri dışında pek bir numarası olmayan otomobil. Deliler gibi yakıt tüketir, 1.6 litrelik atmosferik motoru ile hızlanmayan bir araba olarak hafızalara kazınmıştır. 4x4'ü her türlü modelinde iyi iş yapar o ayrı.
Kendi mühendislerinin öngördükleri müdahaleler haricinde bilmişlik yapılmadığı sürece bozulabilmesi / eskidikçe arıza çıkarabilmesi imkansıza yakın olan model...hatta ne kadar çok kullanırsanız o kadar dayanıklı hale geliyor demek abartı olmayacaktır.
Sözlükteki her 10 kişiden en az 5 inin hayalindeki garajda en az 1 tane bulunur
22B versiyonu hakkında güzel bir video bulduğum araç.
edit: video 2 - video 3
Dört çeker ve Boxer motor ikilisi ile ayrılmaz birlikteliği ile bilinen C segmenti japon otomobili. Bugüne kadar bütün nesillerinde Boxer motor standart, dört çeker özelliği ise ikinci nesilden itibaren jdm hariç bütün küresel pazarda standarttır. Haliyle bu ikili standart olunca yakıt tüketimini düşürmek bir hayli zorlaşıyor (bkz: Boxer Diesel).

İlk nesli otomobil meraklısı olmayanlar için ae101 Corolla ile karıştırılabilecek kadar benzer bir ön yüz tasarımına sahiptir. Buna karşılık, ikinci nesli 8 yıllık üretim sürecinde iki kez makyaj görmüş, üçünün de önyüz tasarımı birbirinden alakasızdır.
(bkz: Bug eye)
(bkz: Blob eye)
(bkz: Hawk eye)
Üçüncü neslin başta Sti versiyonu sadece hatchback olarak piyasaya çıkmış, gelen tepkiler üzerine sedan versiyonu da üretime geçmiştir. Dördüncü nesilde ise sadece XV modeli ülkemize ithal edilmiştir. Ayrıca Wrx-Sti modelleri 2014 'yılında piyasaya çıkarken tıpkı XV gibi Impreza isminden ayrılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri