Silindir'in üstünde yer alan ve açılıp kapanarak yakıt - hava karışımını silindire emilmesini ya da egzoz gazlarının silindirden atılmasını sağlar. Emme ve egzoz subabı olarak ikiye ayrılır.
Neredeyse çoğu motorda üstten eksantrik denilen şekilde yerleştirilen parça.
Bazı arabalarda bu arkadaştan kaç tane olduğunu gösteren bir ibare vardır.
Örneğin 16v gibi. Eğer 4 silindirli bir arabada bu silindir başına 4 tane subap olduğunu gösterir.
4 zamanlı araçların tüm karakterini belirleyen bunların lift süresi ve zamanlamasıdır.
İki zamanlı araçlarda bulunmaz.
içten yanmalı motorlarda yakıt & hava karışımının kontrolünü yapan, yanmış yakıttan doğan egzoz gazını deliklere ileten ve bu kapakların ritmik hareketinden sorumlu aparat.
Nadiren bazı otomobillerde silindir başına 5 subap bulunur. Ferrari F355 gibi.
Egzantrik milinin temel görevi subapların açılıp kapanmasını kontrol etmektir, VTEC (ya da farklı adlarda anılan) denilen sistem subapların açılma derecesini artırır ya da azaltır. Buna göre motorun performansı artar ya da tüketimi azalır.
Yanlış anlaşılmasın ama 4.yoruma katılmıyorum eğer yanlışsam düzeltebilirsiniz . Sübap ve kam mili (bkz: kam mili) farklıdır . Kam mili zamanlamayı yapar . Silindirde 4 sübap var ise egzozlara 1 tane kam mili emme sübablarına da 1 tane kam mili düşer . Değişken zamanlamalı valfler de Ecu ile birlikte en güzel zamanlamayla kam mili ile açılıp kapatılır valfler amaç en iyi volumetrik verimi yakalamaktır BMW Double Vanos - Vanos , Mitsubishi Mivec , Porsche VarioCam , VTEC vs . Yakıt hava karışımını da Lamda sensörleri yapar .

4 Sübap olunca 2 sübapa göre emme ve egzoz manifoldunun çapı düşüyor ancak 2 tane olduğu için akış alanı artıyor yaklaşık 1.25 oranında . Bu da demektir ki volumetrik verim yükseliyor . 4 sübaplılar daha hızlıdır çünkü daha rahat nefes alır verirler . Aşınma daha azdır . Buji yi tam ortaya koyabilirsiniz böylece vuruntu olmasını engelleyebilirsiniz çünkü tam ortaya koyduğunuzda yanma odasını ortalarsınız kısa bir sürede alev her yere eşit dağılır 2. bir alev çıkana kadar siz yanmayı gerçekleştirirsiniz aksi takdirde sizin esas aleviniz her yere ulaşana kadar 2. bir alevlenme olursa vuruntu olur . Gerçi her araç 4 valfli ve vuruntu sensörü var artık . (bkz: vuruntu)
ne yazık ki güncel türkçe sözlükte "supap" olarak geçen hede. yani doğrusu supap.
Bazı araçlarda magnezyumdan yapılmış subaplar kullanılıyor bu da motoru lpg ye dayanıksız kılıyor subaplar 100.000km olmadan eriyip gidiyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri