Dereceli egzantrikle mükemmel bir kombinasyonu doğuracak yöntemdir. Zaten stroker'la artmış olan kompresyon oranına, ince bir kam ayarı çekilirse analog modifikasyonun nirvanasına bileti almış olursunuz.

Dereceli egzantriğin 3 ayarlama yöntemi olup bunlar lift(valfi daha çok aşağı itme), duration(valfi daha uzun süre aktif etme) ve overlap(emme ve eksoz valflerinin aynı anda aktif olduğu konumun derecesi)'dir. Kam milinden istenilene göre ideal kombinasyonlarla motorunuzun karakterini değiştirebilirsiniz.

Benim favorim lift'tir çünkü fiyat/performans açısından en verimlisi genellikle bu yöntemdir. Düz mantıktan şaşmayıp daha çok benzini o silindire göndereceksin:) Jeremy abimiz boşuna 'poweeeeer' diye bağırmıyor yani.

Ayrıca bu mili takıp ateşleme veya subap zamanlamasıyla oynamak gerekiyor mu onu ben de bilmiyorum. Direk takıp 20-30 hp almak pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Konu hakkında bir bilgisi olup bizi aydınlatan olursa mükemmel olur.

Son olarak turbolu araçlarda bu işe ayrıca dikkat etmek gerektiğini de belirteyim. Silindirlerde fazla yanma olacağından knock sensörü bunu görecek ve sıcaklık derecesini düşüreceğinden turbo basıncını kısacaktır dolayısıyla mildir, valftir bir naneye yaramaz aman diyim!

Knock sensörünü de çıkarıp stage 5'li kamikaze Cupra'lar gibi ortalıkta lütfen dolanmayalım sevgili arabalısözlük takipçileri, arabaları hepimiz seviyoruz ama biraz üsturuplu olmakta fayda var. Onların da bir canı var!
tümünü gör
ilgili galeri