özellikle atmosferik motorlu araçların modifiyesinde en etkili yöntemlerden biridir. binek cadde araçları uzun ömür ve uzun bakım periyotları sunabilmek için sıkıştırma oranlarını çok fazla yüksek tutmazlar. bunun avantajı az ısınma, az aşınma, az vuruntu, az gürültüdür. çok yüksek sıcaklıkta patlamalar olmadığı için yağ yakma oranı da düşer ama çok önemli olan torktan taviz verirsiniz. ne kadar çok sıkıştırma oranınız varsa o kadar yüksek tork yani o kadar da yüksek beygir gücü üretirsiniz. stroker krank mili de bunu sağlar. uzun rod kolu olanlar hacmi değiştirmeden sadece üst ölü noktayı daha yukarıya taşırlar, rod kolu aynı olup volanın daha dışına bağlanmış rod bağlantısı ile daha geniş çaplı çemberler çizen stroker krank milleri ise alt ölü noktayı daha aşağıya çektiği gibi üst ölü noktayı da daha yukarı taşır, böylece hem hacminiz artar hem de sıkıştırma oranınız.
yanma odalarının daha çok nefes almasını sağlayan parça.

(bkz: stage 2)
Dereceli egzantrikle mükemmel bir kombinasyonu doğuracak yöntemdir. Zaten stroker'la artmış olan kompresyon oranına, ince bir kam ayarı çekilirse analog modifikasyonun nirvanasına bileti almış olursunuz.

Dereceli egzantriğin 3 ayarlama yöntemi olup bunlar lift(valfi daha çok aşağı itme), duration(valfi daha uzun süre aktif etme) ve overlap(emme ve eksoz valflerinin aynı anda aktif olduğu konumun derecesi)'dir. Kam milinden istenilene göre ideal kombinasyonlarla motorunuzun karakterini değiştirebilirsiniz.

Benim favorim lift'tir çünkü fiyat/performans açısından en verimlisi genellikle bu yöntemdir. Düz mantıktan şaşmayıp daha çok benzini o silindire göndereceksin:) Jeremy abimiz boşuna 'poweeeeer' diye bağırmıyor yani.

Ayrıca bu mili takıp ateşleme veya subap zamanlamasıyla oynamak gerekiyor mu onu ben de bilmiyorum. Direk takıp 20-30 hp almak pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Konu hakkında bir bilgisi olup bizi aydınlatan olursa mükemmel olur.

Son olarak turbolu araçlarda bu işe ayrıca dikkat etmek gerektiğini de belirteyim. Silindirlerde fazla yanma olacağından knock sensörü bunu görecek ve sıcaklık derecesini düşüreceğinden turbo basıncını kısacaktır dolayısıyla mildir, valftir bir naneye yaramaz aman diyim!

Knock sensörünü de çıkarıp stage 5'li kamikaze Cupra'lar gibi ortalıkta lütfen dolanmayalım sevgili arabalısözlük takipçileri, arabaları hepimiz seviyoruz ama biraz üsturuplu olmakta fayda var. Onların da bir canı var!
şehir içinde iki kişi ile canı çıkan scooterıma takmış ve yaklaşık 2500 km istanbul içinde kullanmış bulunmaktayım. Başlıca yaşayacağınız sorunların en basitinden başlayacak olursam üst ölü noktanın çok yukarı çıkması ile pistonun üst kapağa değmesi ilk sorunlardandır. Bunu maalesef ben yaşadığım için pistonun tepesinin en dış taraflarından traşlayarak çözdüm. Subablar piston tepesine değmediği için oraya bir şey yapmadım. Olsaydı eğer pistonun et kalınlığı müsaade ettiği kadar subab yuvalarından içeriye doğru biraz daha girecektim. Benim 57,8 mm olan strokum 61,3 mm ye yükseldi. yani 3,5 mm stroker krank kullanmış oldum. İşin sonucunda 9,0:1 olan sıkıştırma oranım 13,1:1 oldu ki istediğimiz de buydu. Bunun neticesinde ikinci sorun ortaya çıkıyor; avans vurma. Yüksek sıkıştırma oranından dolayı düşük devirlerde tam gaz yaptığımda benzin düşük oktandan ötürü ateşlemeden önce patlıyor. Mecburen cdi ünitesini değiştik. Son ve en can alıcı nokta ise ilk yazıda da söylediğim gibi motor ömrünü alıp götürüyor, 2500 km de segman piston tükendi. Bunlar tabi ki de stok piston segman olduğu için dayanamadı. Şimdi forged piston, seramik silindir ve yeni 4 valfli üst kapak ve dereceli egsantrik siparişi verdik. Beklemedeyiz. İleriki zamanlarda tecrübelerimi sözlüğe aktarmaya devam edeceğim
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri