Markaların kendi emisyon değerlerini düşürebilmek için icat ettikleri sistemdir.
Kullanıcıya 'her şey sizin için, size bayılıyoruz' imajı çizmelerinin sebebi sadece 'iyi niyetli' görünebilmektir.
Şahsen bu teknolojiye sahip arabalara bindiğimde ilk işim bunu kapatmak oluyor.
30 saniyeden fazla durulacaksa kullanılabilir olan sistem.
Geri kalanında şarj motoruna çok yük bindiriyor, daha yeni bir sistem ileride ne gibi sorunlar çıkaracağı bilinmiyor. Emisyon değerlerine gelince, fabrikaların belli bir emisyon kotası var o kotaya uygun arabalar yapmak zorundalar, o kota dolunca daha araba üretmiyorlar. Bu yüzdendir ki yeni teknolojiler üretilmek zorunda.
saatlerce uzun yol gidildikten sonra ilk ışıklarda daha motor devri düşmeden stop etmesini sağlayarak turbo ömrünü öpen sistem.
Yeterince test edildiğini düşünmediğim sistem.
Nissan servisinde şu an 2 adet nissan juke stop eden arabalarının tekrar çalışmadığını belirterek servise gelmiş durumdalar. Yorum sizin.
Ufak dur kalklarda bile devreye gireni adamı delirtir.
Uzun ışıklarda veya çok yoğun trafikte iş yaptığı kesindir. Ortalama yakıt tüketimine ciddi katkı sağlar.
Turbo ömrünü öptüğünden bahsedilmis ancak bir çoğu markada start stop devreye girdiğinde turbo yağlamaya devam ediyor. F10 larda coding tarzı bi işlemle aracı start stop kapalı olacak halde calistirabiliyorsunuz
Arkadaşlar bu sistemlerin AR-GE'sini mahalledeki bakkalar ve kahvede oturan amcalar yapmıyor . Yani senin burada " turboyu öpüyor " demeni Mühendis düşünmüyor mu sanıyorsun ? Adamlar öylesine yaptı geçti aaaa ışıklarda kapattı ee Turbo ya ne olacak şimdi diye 1000 lerce kez düşünmüşlerdir . Yani bugün Start- Stop sistemi çıkarıp yarın hemen satışa sunmuyorlar.
Arabayı çalıştırdıktan sonra direk kapattığım sistem. İstanbul trafiğinde sürekli kullanılmasını sağlıklı bulmuyorum
Çok faydalı bulduğum, yakıt ekonomisini maksimuma çıkaran sistemdir. İstenildiğinde ilgili tuştan yada menüden kapatılabilir.
Mitsubishi modellerinde, kısaltması AS&G (Auto Start & Go) olan sistemdir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri