Arabadan arabaya değişiyor olsa da bazı genel kuralları vardır.
Öncelikle arabanın ağırlık merkezi alçalır, bu yol tutuşa pozitif etki yapar.
Salınım ve esnemenin azalması da aynı şekilde pozitif etki sağlayacaktır.
Gaza bastığınızda arkaya esneme, frenleme anında öne esneme azalacağı için hızlanma ve frenlemede de pozitif etkileri olur. Ancak! trim sesleri artacaktır, ülkemizin yollar malum bol çukurlu olduğundan yol tutuşa negatif etki edebilir. yay kesmek - pressletmek olayının yanında çok daha iyidir ama getirilerini ve götürülerini iyi değerlendirmek gerek.
Araçtaki hissi güzel olsa da bir de İnce yanak lastik varsa bol bol pat küt gidilecektir.
Piyasada markalı ürünler diye merdiven altı çok ürün bulunmaktadır, bu yüzden parça almadan önce katalog numarasına dikkat edin.
Otomobillerde süspansiyonun iki etkisi vardır. Biri engebelerdeki yükselip alçalmaları emmek böylece en ufak tümsekte arabanın zıplamamasını (dolayısıyla denge kaybetmemesini) sağlar. İkinci olarak da süspansiyonun sertliği arabanın virajlarda yana yatmamasını (bkz: bodyroll) sağlar. Süspansiyon bu parkurun özelliğine göre bu ikisini dengeleyecek şekilde olmalıdır. Ne arabanın yatmasını sağlayacak kadar yumuşak, ne de tümseklerde hoplamasını sağlayacak kadar sert olmalıdır.

Günümüzde binek araçlarda daha çok konfora yönelik olarak süspansiyonlar bu bahsettiğim dengenin yumuşak tarafında kalmaktadır. Sonuçta çok nadir olarak insanlar yüksek hızlarda viraj dönme ihtiyacı duyuyor. Spor süspansiyonlar bunlara göre daha sert kalmaktadır.

Ben de şahsi olarak yolu takip etme hissini veren spor süspansiyonları daha yumuşak, konforlu süspansiyonlara tercih ederim.
Aracıma maxtrac marka yay takmamla bu durumu maksimum olumlulukta yaşadığım entridir. Yol tutuşu önemli derecede arttı, fakat söylenildiği gibi trim sesleri de arttı. Yaylar ilk takımından 3-4 ay sonra nemli havalarda gacırdama da yapıyor. Benim takıldığım sesler değildir ancak arabaya ne zaman babam binse yol boyu söylenmelerine katlanmak durumunda kalırım
böbrek taşı düşürttüğü için etkisi oldukça fazla olandır. Türkiye'nin yol şartlarında gerekli midir sorusunun cevabı ise ayrı bir muammadır.
Türkiye şartlarında günlük kullandığınız arabada pişmanlıktır. keyfi hafta sonu arabanız varsa spor yayın pozitif etkilerini o araçta deneyimlemeniz tavsiyedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri