• / 2
Çok üzücü bir durumdur ama ülkemizdeki benzin fiyatları malum.
O zaman spor araba almayacaksın arkadaşım dediğim durumdur. Spor araç demek performans demek bu da yakıt tüketiminin tersidir aslında, basınca az yakan veya çok güçlü olup az yakan bir araç yoktur sadece göreceli olarak az yakanlar olabilir. Az yaksın istiyorsan ona göre araba alınmalı, az yaksın vb isteklerin varsa zaten spor araçlar sana göre değildir, hele gidip spor bir araca LPG taktırmayı düşünüyorsan o aracı aslında kaldıracak gücün yoktur veya istediğin şey aslında spor araba değildir.
kendi ellerinle motoru diri diri gömmektir
aklıma ferrariye tüp taktırmaya çalışan dayı geldi. neyseki beceremediler de arabayı geri aldılar. (bkz: arsiv.sabah.com.tr/2004/07/18/dun101.html">arsiv.sabah.com.tr/2004/07/18/dun101.html)
Bilmeyen eller altında rezil olabileceğiniz uygulama. Lpg yani propan benzine göre oktanı daha yüksek bir yakıttır, yani aslında performans açısından daha iyidir. Eğer beyin programlamasını doğru yapabilirseniz aynı performansı hatta daha fazlasını bile elde edebilirsiniz.

Bir de yahu hiç mi duymadınız G-Power M5 Hurricane GS'i ? 660 beygir güç veriyor beğenmediğiniz lpg V10'a (Cahiller için dip not: motorun stock hali 500 beygir)
Anlamsız harekettir. Tamam benzin pahalı ama ayağını yorganına göre uzatmalısın düşük tüketim istiyorsan, spor araç almamalısın. Spor alıyorsan bunu göze alman lazım.
böylesi evlat olsa sevilmez insanlar. Bir markanın sahibi olsam bunları tespit etmeleri için departman kurup, hepsini süründürürdüm. Yerim müşteri memnuniyetini kardeşim.
Takdir ettiğim durumdur. Hepimiz bu hayata bildiğimiz kadarıyla 1 kere geliyoruz peki neden ben bir Audi TT'ye binmeyeyim ? Neden benzin masrafını düşüneyim ? Neden SLK almayayım ? Devamlı anlık tüketime bakmaktan yola bakamaz olduk ki araçlarımızın çoğu 1.6 litre altı . Oyunlarda bile anlık tüketim kontrol ediyoruz manyak haline geldik.

Yukarıda saydığım araçlara LPG var mı bilmiyorum ama varsa yapana saygı duyarım . 100 TL benzin aldığımız zaman neredeyse 70 TL vergi veriyoruz bırakın da biz de binelim spor araçlara benzini düşünmeden.
ülkemizde bulunan spor araçlar sanki çok ucuzmuş gibi, spor aracı satın alırken vergi ödemediğini sanan yazarların, sadece benzin alırken ödedikleri vergiye takılmalarını beyan ettikleri başlıktır.. kusura bakmayın da bu ülkede audi tt alacak ekonomik güce sahipsen, -ki o aracın da yarısından çoğu vergidir- benzinini alacak güce de sahipsindir..

aslan besleyen yemini düşünmez..
kaldı ki günümüzde 4-6 yaşında, 2-2.5 litreleri arasında motor hacmine sahip bir aracın yıllık mtv'si 3100lira.. asgari ücretli bir çalışanın 2 aylık maaşı.. demek istediğim sadece benzinine takılmakla olmuyor.. bunun bir de rutin bakımları var..
ülkemiz için durum maalesef böyle.. kimseyi eleştirmiyorum; ben de isterim spor araç sahibi olmayı, buradaki tüm yazarların spor araç sahibi olmasını.. ama ülkemiz şartlarında spor araç sahibi olabiliyorsan, masraflarıyla başa çıkabilecek ekonomik güce sahip olman gerekiyor.. bu noktada da yaktığı benzin insana koymaz, koymamalı.. koyuyorsa sen spor araç sahibi olmamalısın.. spor araç sahibi olmak bunu gerektirir.. mesele yaktığı yakıt değildir.. daha fazlasıdır.. tutkudur..
Bazı yazarların spor araçların sadece 0 alınabileceğini düşünerek yorum yaptığını gösterir.

www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-center-dan-audi-tt-dogus-432914548/detay

Örnek bir ilan tanımam etmem . Araç kazalı mı taklalı mı temiz mi onu da bilmiyorum ancak bugün 80-90 bin dediğiniz şey neredeyse donanımlı Polo parası. Bu paraya tek başına yaşayan biri 4 kapılı aile aracı yerine spor aracı tercih edebilir.

Dizel 1 serisi olsun Mercedes A180 olsun bunları almak yerine daha güçlü ama 2.el araçlar alınabilir.

Bu arada TT'nin vergisi yıllık 1300 TL . Vergiye zaten para veriyoruz üstüne bir de neden benzin ile soyulalım ki ? Bu düzen kaç yıldır değişmiyorsa o zaman neresinden kurtarırsak kardır .
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir