Dünyanın ilk otomobil markalarından birisi olan Rolls Royce, kuruluşundan günümüze kadar zenginlik, statü ve zarafet kavramlarının vazgeçilmezi olmayı başardı.

Peki, 1906 yılında Henry Royce ve Charles Stewart Rolls tarafından kurulan bu özel markanın en az kendisi kadar özel olan "maskotu"nun hikayesini merak ettiniz mi?

Üretilen ilk otomobiller işlevsel olması sebebiyle motor kaputunun üzerinde bir radyatör kapağı taşıyordu.Fakat 1910 yılından itibaren kaput üzerindeki logolar ve maskotlar moda olmaya başladı.

Rolls Royce da bu noktada markasının lüks imajını yansıtacak özel bir maskot kullanmak zorundaydı.Bunun üzerine Rolls Royce Genel Müdürü Claude Johnson da marka komisyonundan şık, onurlu ve zarif bir tasarım istedi.

Daha sonra, zamanının ünlü heykeltraşı Charles Sykes'e başvuran Johnson; tam olarak "Rolls Royce'un ruhunu, adını, sessiz performansını, titreşimden muaflığını ve gizemini yansıtan" bir maskot tasarlamasını istedi.

Sykes, bundan bir sene önce Lord Montagu'nun Silver Ghost'u için bir maskot tasarlamıştı.1911 yılının şubat ayında Rolls Royce'a da bu maskotu sundu.

İlk başlarda opsiyonel olarak sunulan bu maskot, 1920'lerin başında standart olarak sunulmaya başlandı ve hiç bir zaman sıradan bir maskot olmadı.Çünkü gümüş maskotu oluşturan "uçan kadın" imgesinin bir geçmişi vardı...

Asıl hikaye burada başlıyor...

Lord Montagu, bu maskotu tasarlarken heykeltraş Sykes'ı zenginlik ve ihtişamını değil aşkını yansıtması için görevlendirmişti.

Lord Montagu'nun bu aşkı beslediği kadın ise Eleanor Velasco Thornton idi.Genç kadının 1902 yılında Lord Montagu'nun sekreteri olarak işe başlamasından kısa bir süre sonra ikili birbirlerine aşık olmuşlardı.
Fakat Lord Montagu evliydi, ve hem evlilik bağı yüzünden hem de Bayan Thornton'un düşük sosyal statüsü yüzünden bu aşk asla açıkça yaşanamadı.

Buna karşın ikili birbirlerinden ayrılamadılar da.Çünkü Bayan Thornton karnında Lord Montagu'nun bebeğini taşıyordu.Bu sebeple onun sekreteri olarak çalışmaya devam etti.

Gizli aşklarını sürekli gözünün önünde tutmak isteyen Lord Montagu, Bayan Thornton'dan arabasının kaputu için tasarlanan maskota modellik yapmasını istedi.

Bunun üzerine Sykes, ikilinin aşklarını sembolize etmek için Bayan Thornton'u uçuşan bir elbise içinde modelledi.

Daha sonra ortaya çıkan bu maskot "The Whisper" adıyla vaftiz edildi.
ama hikaye daha bitmedi;

Bunun ardından 1915 yılında Lord Montagu ve Bayan Thornton çıktıkları bir iş gezisinde gemilerinin alabora olması sonucu denize düştüler.Lord Montagu, baygın haldeki Bayan Thornton'u yakalasa da bir süre sonra dalgalara dayanamayarak onu denizde kaybetti.

Kazadan sağ kurtulan Lord Montagu ise bu olaydan 14 yıl sonra hayata gözlerini yumdu.

Şu an günümüzde ikilinin efsanevi aşkları hala Rolls Royce maskotunda yaşatılmaktadır.
Rolls Royce'un adeta çıkarım esnerim dediği estetik harikası maskotu. Bildiğim kadarıyla altın kaplama opsiyonu var ve bu opsiyonun fiyatı 10.000$ seviyesinde.
o kapağın açılıp içinden çıkması dalga köpürtmesi, anlayamazsınız.
bunu evladınız gibi seversiniz. çok garip bir şey.
çalmaya çalıştığınızda laak diye içine kaçan sembol.
çalınmaya karşı koruması buradan izlenebilir.
markanın kurucu ortaklarından birisi olan Royce'un hiçbir zaman sevmediği amblem. Ön tarafın düzgün görüntüsünü bozduğu için hiçbir zaman sevememiş.
bence çok yanlış seçilmiş olan amblem. nedenine gelince: belli olmuyor! evet hemen hemen toplumun %99'u bunun ne olduğu hakkında bir bilgisi yok. jaguar gibi bir amblem de değil. olmamış.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri