• / 2
Otomobil severler olarak bir aracın viraj-hızlanma gibi yetenekleri ön plana çıkar, kimileri için de konfor ve ses yalıtımı. Lakin bahsettiğimiz özelliklerin pek ön planda olmadığı bir alan var, off road. Şahsen tasarımı,sevdiğim v6 sesi, mekanik anlamdaki dayanıklılığı ve dakar'da ki galibiyet serisi ile favori aracım pajero olmuştur.
Lada Niva orijinal adıyla 2121 de sevdiğim off road araçlarındandır. Basit mekanik yapısı, ucuz ve nispeten düşük bütçeyle geliştirilebilir olması ladayı listeme ekliyor. Araç demişken, yani otomobiller diyerek başlığı sınırlandırmamışken Rusların adlarını sık sık duyurduğu, 2000-2011 yılları arası büyük mücadeleler eden ve başarılar kazanan kamaz 4326'yı da eklemek istiyorum.İçerisinde 18,471cc v8 dizel(dakar için geliştirilen modelden bahsediyorum) 836hp 2700Nm torka sahip devasa bir motor barındırıyor, mavi rengi ve heybetli duruşu ile gerçekten özel bir araçtır benim için.
Çok deneyimim ve bilgim yok fakat lansmanına katıldığım Subaru XV’den çok etkilenmiştim, bayağı kabiliyetli bir araçtı. Onun için XV diyorum.
Defender sanırım.
Off-road konusunda başarılı olup olmadığını bilmiyorum ama off-road diyince defender'in çizgileri beliriyor kafamda.
Land Rover Defender bkz.camel trophy
Nesil farketmeksizin Toyota Land Cruiser'dır.
fiat panda 4x4, suzuki jimny gibi şehir içine hem de çetin araziye gidecek küçük araçlar.

(#53061'e atıfta bulunayım, Subaru xv bir offroad aracı değil, crossover'dır, hatta yerden yükseltilmiş bir Subaru impreza hatchback olup en fazla bozuk satıhlı yolda kullanılabilir)
Bu işin piri olan Toyota Land Cruiser.
Favori araçlar deyip motosiklet eklemeden geçmemeliyim diyerek ktm 250 sx'i son olarak ekliyorum. 250cc hacim sizi yanıltmasın, 2 zamanlı bir motor bulunuyor. 250cc olmasına rağmen kendine daha üst cc 4 zamanlı motosikletleri rakip seçmiş bir motosiklet bu, zira karşısında 250cc 4 zamanlı motorlar kendisiyle pek baş edemiyor.
Suzuki Jimny
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir