sözlük formatı'nda yer alan tanım mecburiyeti sadece ilk entry için beklentileri yüksek tutmaktadır. sonraki entryler yine tanım içermelidir ancak bu tanımlar insanların ufkunu 3 kat genişletecek yazılar olmak zorunda değildir.

şöyle bir örnek vererek bu durumu açıklamak isterim;

başlık: peugeot 206 gti 2.0

1. entry:

ortalama yakıt tüketimi 7.7 litre olan, Peugeot'un 138 beygir üreten b segmenti otomobilidir.

2 litrelik atmosferik motoru çok canlı değildir, çünkü bu gücü 6000 devirde verir ve güç hemen düşmeye başlar. 5 ileri manuel vitesin de bu cansızlıkta payı vardır.

(#11124 - 13:32, 11 Aralık 2015 - robotumben - şikayet et - sil)

soru: ilk girilen entry, ilgili başlığa dair bir tanım içermekte midir?

cevap: kralını içermektedir. bu başlığı inceleyen okuyucu, peugeot 206 gti 2.0 hakkında alacağı ana bilgiye ulaştı bu entry sayesinde. he ilk entry'de tanım verildi ve bittiyse, 2. 3. ve hatta 112. 'ci entry'de ne olacak? diye soranlar olabilir. hemen örnek üzerinden devam edelim:

2. entry: (duygu içeren tanım)

hayallerimi süsleyen araba. (duygu içeren tanım)

3. entry (duygu içeren tanım.

bedava olsa kullanmayacağım otomobil. ben bu arabayı bir kere kullanma gafletinde bulundum, hayatımda ben yol tutuşu bu kadar kötü bir araba daha sürmemiştim.

4. entry (başka bir başlığa referans veren tanım)

olmamış arabadır. olmuşu için; (bkz: peugeot 206 gti 3.2)

5. entry (bilgi veren bir diğer tanım)

1050 kilogram olan bu araba güzel yönlenir, yol tutuşu iyidir. lakâbı otoyol faresidir.


yukarıdaki örneklerle de açıklandığı gibi; sözlük formatında duygularımızı belli edebildiğimizi, isyan edebildiğimizi, karşı çıkabildiğimizi, tartışabildiğimizi ve hatta iyi bir çocuk olursak şirinleri bile görebileceğimizi gördük.

format dediğimiz şey; bir zorunluluk değil, bilgiye kolay ulaşımın sağlanması için bir araç. tüm yazarlar bu minvalde sözlüğe bilgilerini aktardıkları takdirde, bundan uzun uzuuun yıllar geçtikten sonra bile eserleriyle gurur duyabilirler.
tümünü gör