sözlük formatı olarak tanım, bizden sonra gelecek yazarlara ya da henüz yazar olmamış kullanıcılara doğru bilgiyi bırakmak amacıyla kendiliğinden oluşmuş bir yazı biçimidir.

bu yazılar tanım içerdiği kadar; mizahi bir dil de içerebilir, duygu da içerebilir, isyan da içerebilir. ancak bir entry sadece duygu içeremez.

işte bu nedenledir ki; 11152 nolu entry sözlükteki hatalı entry örneği için çok güzel bir örnek teşkil etmektedir.

entry'i incelersek;

öncelikle dahi anlamında yani bağlaç olan -de - da eklerinin ayrılması hem türkçe imla kuralları açısından hem de okuyan kişilerin rahatı açısından gereklidir. ha keza -ki ekleri için de yine bu geçerlidir.

bir diğer hata ise, sadece bir entry önce belirtilmiş olmasına rağmen yine de yanlış (bkz:) kullanımına olan ısrardır.

şöyle ki; "(bkz: modifiye akımının yavaş yavaş son bulması) başlığındaki hatalı bulduğunuz entry olmazsa arabaların ne önemi kalıyorki. (bkz: beni çok üzüyor)."

doğrusu ise şu şekilde olmalıdır: "modifiye akımının yavaş yavaş son bulması başlığındaki hatalı bulduğunuz entry olmazsa arabaların ne önemi kalıyor ki? (bkz: beni çok üzüyor)


tüm sözlük klonlarında olduğu arabalı sözlük'te de bu formatı oturtmak, gelecek nesiller için çok önemli bir bilgi kaynağı hazırlamak gibi olacak.

edit: konu hakkında cidden kafası karışan ya da anlamayan varsa, mesajla da kendilerine yardımcı olabilirim.
tümünü gör