adamın ömründen çalan andır. belkide bölünmüş yolların en büyük nimeti bu anı yaşatmamasıdır. özellikle de benim gibi yavaş bir otomobil ile bunu denediyseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

öndekinden baymışsınızdır ve sollama ihtiyacı hissedersiniz, bir müddet yolu kestikten sonra ilk fırsatta gaza yüklenip geçmek istersiniz. ya karşıdan gelen biri ya da göremeyeceğiniz bir açı yüzünden o an karar vermek zorundasınızdır.

tamam mı yoksa devam mı?
Eski Aksaray - Ulukışla - Pozantı Tekir - Mersin yolu buna en güzel örnektir . Sık sık değişik yerleri gezen biri olmadığımdan yegane bildiğim yollardan ve ilk konvoy şeklinde sollamalarımı yaptığım da yoldur kendisi .

Gece karanlığında babamın tek tavsiyesi vardı : Çıkıyım mı çıkmıyım mı diye düşünüyorsan çıkma . Kararsız kalmadan çık ve sollamanı bitir derdi . Böyle böyle ölmedik çok şükür . Bir de önünü görmüyorsan tamam demek en iyisidir .

En büyük tehlike tek başına arabanı biliyorsun ama 4 yetişkin + bagajlar olunca ne yapacak pek görmediğinden kestiremiyorsun araç yeniyse tabii.
kesinlikle efsane bir tespite konu olmuş başlık.
Sollamaya çıkmaya karar verirsin hızını arttırırsın tam çıkacaksın pat diye 200+ hızlarla kaptırmış koşarak gelen abim selektör ata ata aynada belirir.Hevesin kursağında kalarak frene basar vites düşürürsün.Usulca sağda kalır doğru zamanı beklersin.
o anki duruma bağlı olarak değişir. çıktığım an mümkün olan en hızlı sürede bitirip şeridime dönmektir niyetim. her şeye rağmen yeterli değilse usulca geri girerim şeridime. ama ne olursa olsun güvenmediğim hiç bir yerde çıkmam. kendimizi düşünmüyorsak bile karşıdan gelenin hakkı var.
Asla ve asla kararsiz kalinmamalidir kalinirsa istenmeyen cok kotu sonuclar dogurabilir.
Ne demişler :"En kötü karar,kararsızlıktır."
Kararsız kalmamak lazım.
1.6 atmosferik +tüp + bagaj + 5 kişi korku filmi neymiş,gerilim neymiş ,testere .ok yemiş.
genelde güçlü otomobiller kullanmış olan kimselerin yavaş arabaya geçtikleri anda düştükleri durum. alışmıştır o güce, basınca gitmesine, atar kendini sola bir de bakar ki pedalın altı boş, alet gitmiyor. 2-3 kez yaşanır, kazasız belasız atlatılabilirse bir daha da başınıza gelmez zaten, haddinizi bilirsiniz.
Sollamaya kalktığın araç seninle denk veya daha güçlüyse gaza gelmesi sonucu yaşayacağın durum. Tam sollamaya kalkarsın bu da abanır gaza. E kardeşim niye sallanıyordun deminden beri?
Şimdi ben bu durumu iki kategoride inceleyeceğim.
İlki otobanda 90 beygirlik tontiş aile arabanızla yaptığınız minik çılgınlıkları size çok gören 130+ beygirlik arabalar tarafından yaşatılır. Sol şeride çıkar çok da bişey farketmeyeceğini bildiğiniz halde vites küçültür ivmelenmeye başlarsınız :) sonra aslında 100'le giden dallama kardeş oha bu beni sollayamaz lan sollamamalı diyerek gaza çöker biraz direnirsiniz ama pes edip şeridinize dönersiniz. İkincisinde ben bugüne kadar bir kere şeridime döndüm onun dışında hiç pes etmedim, ölmeden bugünlere ulaşabildiğim için tavsiye vermem sakıncalı olmayacaktır diye düşünüyorum. Öncelikle gece yolculuğuysa işiniz hem kolay hem zor. Çünkü far tee kilometrelerce uzaktan bile kendini belli eder, virajlarda kör noktalarda bile (farsız gelen bi gerizekalı yoksa tabii, bana daha denk gelmedi) karşıdan bi ışık yansıma bişey görmediğiniz zaman tedbiri tabi ki elden bırakmadan rahatça sollama yapabilirsiniz. Sıkıntısı da işlek bir yolsa karşıdan araba geldiğini elbet görürsünüz ama en az 5 yıllık şoför değilseniz -ki bu beş yılı bol bol uzun yol yaparak geçirmiş olmanız lazım- karşıdan gelen arabanın mesafesini kestiremezsiniz. Bu yüzden gece yolculuklarında kamyon arkalarında falan uzuuun kuyruklar oluşur. Tabi artık pek göremezsiniz bunları bu dediğim 5-6 yıl öncesi falan, tek şerit yol çoktu o zamanlar. Gündüz sollamaları daha kolay olur elbet ama artık millet hep bölünmüş yollara alışkın olduğu için tek şerit yola denk geldikleri zaman far yemiş tavşana dönüyolar, kar yağışındaki izmirli şoför gibi oluyorlar. Öyle bi kuyruğa denk gelirseniz hiç gerilmemenizi, hazır fırsatı gelmişken eco pro'da tasarruf kasmanızı tavsiye ederim :) keyifli sürüşler
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri