basitçe trafiğin akış yönünün sol olması durumudur ancak çok ciddi tarihsel kökenleri vardır.

araştırmalara göre roma imparatorluğu döneminde bile ingiltere'de araçlar soldan gidiyormuş. yani modern çağda dünyanın zıttına gidelim şımarıklığı değil bu, kökleri tarihte yer alan bir gelenek. bu geleneğin esas sebebi ise tabii ki dost düşman çelişkisi.

o yıllarda uzaktan gelen kişinin dost mu düşman mı olduğu bilinmediğinden insanların elleri her daim kılıçlarında yer almaktaydı. anatomik nedenlerden ötürü de genelde sağ elinin kullanan insanlar kılıcı kolay çekebilmek adına sol taraflarında taşırlardı. karşıdan gelen kişinin düşman olması olasılığına karşı aralarına kılıcı sokmak istedikleri için de yolun solunu tercih ettiler. bu ilk olarak yaya trafiğinin soldan akışını başlattı.

bunu araç trafiği de aynı şekilde izledi. zira arabacılar, arabanın önüne koşulan atlardan soldakini tercih ettiler. bunun iki sebebi vardı. birincisi sağdan gelen tehlikeye karşı arada bir atın daha bulunması (tampon bölge); ikincisi de yolun sol kenarını daha iyi görmek. araç sayısı arttıkça karışıklığın da artması sonucu ilk olarak ingilizler 1756'da londra köprüsü'nden geçişlerin soldan yapılması yönünde karar aldılar. bu da ülke ve kıta geneline yayılacak bir kuralın fitilinin ateşlenmesi oldu.

ancak tarihin akışını yalnızca savaşlarla ve politik kararlarıyla değil günlük yaşantılarıyla da değiştiren adamlardan biri bu kuralın nüne çıktı: napolyon! adam solaktı ve kılıcını sağda taşıyordu. dolayısıyla yolun sağını tercih ediyor, düşmanını solundan karşılamak istiyordu. sırf bu adam yüzünden avrupa'nın tamamına yakını trafiğin sağdan aktığı bir yer haline geldi. yine de napolyon'a karşı gelerek yolun solunu kullanmaya devam eden 3 ülke vardı; avusturya-macaristan, rusya ve portekiz. onları da bir başka saplantılı herif yola getirdi: hitler! birinci dünya savaşından sonra artık kıt avrupası'nda herkes sağdan trafiği kullanıyordu. hayır bir dakika, hala solda direnen bir ülke vardı.

o ülke isveç'ti. artık ingiltere'yi rol model olarak mı alıyorlardı bilinmez ama soldan akan trafiği kullanmakta ısrar ettiler. onları değişikliğe iten sebep ise bir adam değil ekonomi oldu. saab ve volvo kendi ülkeme sağdan direksiyon yapayım, avrupa'ya ihraç ettiklerime soldan direksiyon yapayım derken helak oldular. 1967'de isveç, ülkesinin otomobil üreticilerinin bu hallerine daha fazla dayanamayarak trafiğin akış yönünü değiştirdi.

avrupa dışında trafiğin soldan aktığı en önemli ülke olan japonya ise vakti zamanında tren teknolojisini ingilizlerden aldığı için sol uygulamasına devam etti.
diğer ülkeleri merak ediyorsanız buyrun (bkz: trafiğin soldan aktığı ülkeler)
macau'ya lotus köprüsünün yapılmasına sebep olmuştur.

macau'da trafik soldan akmaktadır ve şehre gelen yabancı turistler o ana kadar sağdan akan trafikte araç kullandıkları için soldan akan trafiğe geçiş aşamasını daha kolay hale getirmek adına lotus köprüsü inşaa edilmiştir.

aşağıda fotoğraflarını görebileceğiniz köprünün işlevi;
şehre sağ şeritten giren araçları sol şeride ve şehri sol şeritten terk eden araçları sağ şeride geçirmek.

fotoğraf - 1
fotoğraf - 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri