Klasik sunroof'tan daha faydalı olan icat. Klasik sunroof sportiflik ve daha karizmatik bir dış görünümün yanı sıra aracın kabininin daha ferah olmasını da sağlarken solar olan versiyonu içinde bunlar geçerli tabii ki.

Solar sunroof'ların klasik sunroof'lardan tek farkı fotovaltaik hücreleri ile güneş ışınlarından aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çevirmesidir. Yani artık sadece kabinde daha iyi bir havalandırma sağlamıyor aynı zamanda elektrik de üretiyorlar.

Bu elektrik sadece hava sirkülasyon fanını çevirmek için kullanılabiliyor. Aslında çok bir etkisi yok gibi görünse de bu tarz geliştirmeler önümüzdeki yıllarda çok kıymetlenecek.
Fazladan ağırlık yaptığı için sunroof sevmeyen biri olarak beni ilgilendirmeyen konudur.
Superb 1 de olan ancak daha sonraki modellerde maalesef olmayan özellik.
Aslında geliştirmeye çok açık bir özellik. Bazen bir yerde birini beklemen gerekiyor o sırada kontağı kapatıp cam açıyorsun. Oysa ki solar sunroof biriktirdiği elektrik enerjisi ile klimayı kontak kapalı iken de çalıştırabiliyor
Toyota, Prius Prime için güneş enerjisinden maksimum yararlanılacak rotayı oluşturan bir sistemin patentini aldı bu solar sunroof özelliği için.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri