Eğer önden çeker bir arabanız var ise ve arabanızı etkili bir biçimde kullanmak istiyorsanız uygulamanız gereken tekniktir.
Yapılışı işe: Sağ ayağınız gazda iken sol ayağınız ile frene basın. Ama iyi uygulamak için çok fazla pratik yapmanız gerek. İşe yaradığı noktalar ise:

1- Arabanız önden kaydığı zaman arabanın kafasını içeri sokmaya.
2- Arabanın arkasını kaydırarak drift yapmaya.
3*- Turbolu arabalarda turbo lagı engellemeye veya minimuma indirme.

* Bilindiği gibi turbolu arabalarda ayak gazdan çekildiği zaman turbo lag oluşur. Sol ayak freninde ise ayak gazdan çekilmeden fren yapıldığı için turbo lag oluşmaz.

(bkz: brake boost)
Artık gelişen (!) Teknoloji ile yapamayacağınız uygulamadir.
Yeni teknoloji çoğu araçta özellikle vag grubu yapamazsınız çünkü araç kendi kendine gaz keser.
Arkadaşımın yanındaki kıza sol ayağımla da kullanırım diye hava atmaya çalışırken fren şiddetini ayarlayamaması sonucu arkadan bir doblo'nun çarpmasıyla sonuçlanmış, kızı da elinden kaçırmıştır
Kanatlılar hariç yakışmayan bir tekniktir, bacak arasına giren kanatlıları kasdetmedim.
Otomobil sporlarında oldukça fazla kullanılan teknik. Öyleki bazen Heel and toe'dan bile fazla kullanılır. Hassasiyet konusu önemlidir. Yaklaşık 15 kilogram basınç ile debriyaja basmaya alışmış sol ayak fren üzerine geldiğinde afallayabilir. Şaşabilir ve freni kökleyebilir. Boş arazilerde emniyet kemeriniz takılı iken pratiğini yapmanız gereken teknik. Oldukça pratik sonrasında yine de hassasiyeti ayarlayamama durumu yaşabilirsiniz. Sakin olun yavaş yavaş oturacaktır. Sabır.
daha önce yapmadıysanız trafikte hiç denememeniz gereken hadise. sıkışık sayılacak bir trafikte ilerlerken ufacık bir dokunuş yapmaya çalışırken, zınk diye durursunuz ve arkanızdaki de gelir size çarpar. bir arkadaşımdan biliyorum.
Daha böyle bir teknikten haberim yokken 17 yaşında 'eheheheh ya acaba frene sol ayakla basınca noluyor eheheheh ' diye deneyip ön cama sivrisinek gibi yapışmam ile sonuçlanmıştır. Sonra sağ ayakla debriyaj, soy ayakla gaz gibi absürd denemelerim de oldu. Başımıza bir şey gelmeden bugünlere vardık çok şükür
Pist kullanımı dışında çok gerekli değildir, tavsiyem viraja etkili girmek istiyorsanız viraj öncesinde hazırlığınızı yapın öyle girin. Sol ayak freni için yıllarda çalışılması gerekir, uygulanması zordur...
Faydası coktur ama sol ayagınıza hakim degilseniz kullanılması gereksizdir. Pistte cok uzun süre calısma fırsatınız yoksa hiç karıstırmayın, sağ daha kullanıslı olucaktır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri