renault'nun çocukların trafikteki tehditler ile risklerin farkına varmasını sağlayıp, onlara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçladığı yol güvenliği eğitim projesidir.

bu yıl 14’ncü eğitim yılını bitiren proje kapsamında yol güvenliği bağlamında en riskli 41 ilde, bu eğitim öğretim yılı sonunda 1 milyon 789 bin öğrenci yararlanmış oldu.

--- spoiler ---
eğitim yılının bitişi nedeniyle bir açıklama yapan renault mais genel müdürü ibrahim aybar şunları dile getirdi:
“tüik’in 2014 verilerine göre türkiye’de 1 milyon 199 bin 10 kaza meydana geldi. 3 bin 524 kişi hayatını yitirdi, 285 bin 59 kişi yaralandı. 1995-2014 yılları arasında ise 0-14 yaş arası 8 bin 936 ölümlü, 371 bin 578 yaralanmalı kaza meydana geldi. yapılan bilimsel araştırmalar, yayalar içinde ilköğretim çağındaki çocukların ciddi bir risk grubu oluşturduğunu gösteriyor. işte sokakta ilk adımlar bu riski azaltmayı ve çocuklarımıza yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor. hedefimiz projemizin ikinci 10 yılının sonunda, 5 milyon öğrenciye ulaşmak ve onların bu yaşamsal soruna ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak. bu hedefi de, birlikte yürüdüğümüz güçlü proje ortaklarımız ve okul yöneticileri ile öğretmenlerimizin güçlü desteğiyle gerçekleştireceğiz."

projeyi uygulayan 1149 öğretmenin katıldığı en son anket, projenin uygulanma oranının yüksekliğini ve faydasını net biçimde gösterdi.
araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 95’i sokakta ilk adımlar eğitim setini sınıflarda kullandığını belirtirken, kullananların yüzde 96’sı setten memnun olduğunu, yüzde 98’i ise projenin yol güvenliği ve çevre konularıyla ilgili sınıf çalışmalarında çok yarar sağladığını belirtti. öğretmenler, eğitim setinin geliştirilmesi için çeşitli önerilerde de bulundular ve projenin sürdürülmesi gerektiğini de belirttiler.

türkiye’nin 41 ilindeki 1565 okula ve 7 bin 99 sınıfa ücretsiz olarak gönderilerek, uygulanan eğitim setleri, öğrencileri trafik güvenliğinin yanı sıra ulaşıma bağlı çevre sorunları konusunda da bilinçlendiriyor. milli eğitim bakanlığı temel eğitim genel müdürlüğü ile renault arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla gerçekleşen projeden ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri, trafik ve yol güvenliği derslerinde yararlanıyor.

projenin eğitim materyalleri arasında öğretmen kartları, öğrenci kitapçığı, öğrenci için test ve sınıf için uyarıcı, bilgilendirici bir afiş yer alıyor. okul programlarına göre tasarlanan öğretmen kartları, öğretmeni konuların uygulanmasına yönlendiriyor ve işlenen farklı temalar hakkında temel kavramları veriyor. sınıftaki çalışmayı derinleştirmek ve öğrencileri somut eylemlerle teşvik etmek için aynı zamanda faaliyet uzantıları da öneriliyor.

öğrenci kitapçığında yer alan eğitici faaliyetler ise birbirinden bağımsız. bunlar öğrencinin fikir yürütmesini, belli mesajları öğrenmesini, öğrenilen kavramları uygulayarak, bunları kendi kelimeleriyle yazarak pekiştirmesini sağlıyor.

sokakta ilk adımlar şu illerde uygulanıyor:
adana, ankara, antalya, aydın, balıkesir, bursa, çanakkale, çankırı, denizli, diyarbakır, düzce, edirne, erzurum, eskişehir, gaziantep, hatay, istanbul, izmir, karaman, kayseri, kırşehir, kocaeli, konya, malatya, manisa, mersin, muğla, nevşehir, ordu, rize, sakarya, samsun, siirt, sivas, tekirdağ, trabzon, urfa, uşak, van, yalova, zonguldak.

projenin başarı ölçümlemesi de yapılıyor. bu ölçümlemenin yanı sıra okullara bizzat ibrahim aybar ve proje ortakları tarafından düzenli gözlem ve motivasyon ziyaretleri de gerçekleştiriliyor.
--- spoiler ---
babasından gördüğünü yapmaya devam edecek çocukların içinde hâlâ bir umut arayan kişilerin güzel projesi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri