1906-91 yılları arasında yaşamış hamamatsu doğumlu japon mühendis & girişimci ve honda markasının kurucusu.

fuji dağının eteğinde bir köyde doğan soichiro, çocukluğunu babasının yanında bir demirci dükkanında bisiklet tamir ederek geçirdi. annesi ise sıradan bir dokumacıydı. honda geleneksel eğitimle pek ilgilenmiyordu. karne döneminde okuldan alınan belgeler öğrenci vasıtasıyla eve gönderilir ve ailenin mührü -okunduğunun onaylanması anlamına geliyor- vurulduktan sonra okula geri teslim ediliyordu. soichiro kullanılmış bisiklet lastiğinden ve pedal artıklarından sahte bir mühür yaptı. böylece notlarını ailesinin görmesine gerek kalmıyordu. kısa sürede ünü yayılan ufaklık, diğer çocuklara da aynı mühürlerden üretmeye başlayınca foyası ortaya çıktı.

henüz küçük bir çocukken köye gelen bir arabaya duyduğu hayranlığı, ilerleyen yaşlarında, o yağ kokusunu asla unutmayacağım sözleriyle her seferinde ifade etmiştir. hatta yine küçüklük anılarından biri olarak babasının bisikletlerinden birisini alarak uçak pilotu art smith'in gösterisini izlemeye gittiğini ve makinalara olan sevgisinin o yaşlardan geldiğini söylemiştir.

15 yaşında -bir eğitimi olmadan- evinden ayrılarak tokyo'ya çalışmaya gider. bir garajda çırak olarak işe başlar. altı senelik tecrübesinin ardından kendi tamiranesini açar.

1937 yılında ise toyota'ya piston segmanları üretmek üzere bir atölye kurar. ikinci dünya savaşı'nda burası bombalanarak paramparça olurken, kısa bir süre içinde deprem felaketiyle ikinci atölyesini de kaybeder. geride kalanları toyota'ya uygun bir fiyata sattıktan sonra 1946 yılında honda ar-ge enstitüsünü kurar. 1948 yılında motorlu bisikletler üretmeye başlar. ürettiği modeller tutunca kısa sürede milyon dolarlık bir şirkete dönüşür.

bir sene sonra eski çalışma arkadaşlarından takeo fujisawa'nın katılımıyla otomobil sektörüne sıçrayarak tüm ülkede kabul görmüş bir marka haline gelir.
değişik bir başarı hikayesi. alaylı olmasına rağmen yaptıkları inanılmaz. belki de atölyelerini 2-3 kez kaybetmesine rağmen tekrardan başlaması bunun sayesindedir.
Sadece dünyaya damgasını vurmuş bir otomobil markasının sahibi değildir, ürettiği motorlu bisikletlerle dünyada kısa mesafe ulaşımına yeni bir boyut getirmiştir.
hikayesini anlatan şöyle bir entry var #41174
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri