Malum memleket şu günlerde çok yoğun bir kış yaşıyor. Bu çok soğuk havalarda motoru ısıtmak gerekiyor. En azından iki-üç dakika motoru rolantide tutup soğuk motor sıvılarının biraz kendine gelmesini beklemek, kanımca motorun ömrünü uzatır. Motorun kısa sürede aşınmasını engelleyecek bir tavır olur.
Yeni otomobiller için teknik olarak sürekli 15-30 snden fazla ısıtma işlemi için arabayı bekletmeyin, harekete geçin deniliyor ama bizler hala eski kafada insanlarız. En az bir iki dk çalışacak ki araba olduğu yerde kendine gelsin. Her zaman böyle gördük ama bu yeni otomobillerin huyunu suyunu pek bilmiyoruz.
Motor soğuk ve rölanti devrinde iken, yağ basıncı ve yağ viskozitesi düşük olacağı için bilhassa uç noktalar (kam mili gibi) daha az yağlanır ve zarar görür. Üreticiler esasında haklıdır.
Deneme yanılma yöntemiyle de öğrenilebilecek durum. Soğuk havalarda arabayı olduğu yerde 15 dk rolantide beklettiğimizde motor sıcaklığı anca ısınmaya başlarken, yola çıktığınızda 15 dakikada ideal sıcaklığa ulaşmış oluyor. Bu sebeple ben genelde 1-2 dakika bekledikten sonra motoru zorlamadan, düşük devirlerle ısınması için yol alıyorum.
Hava aşırı soğuk ise bir dakika beklemek yeterlidir kanımca daha sonrasında düşük devir ve yüksek vites ile yola koyulabilirsiniz.
1 dakikadan fazla beklenmemesi gereken eylem. fazla beklenilmesinin yarardan çok zararı vardır, yüksek vites düşük devir ile yola devam edilmelidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri