Bmw'nin yuksek performansli modellerinde (545i 550i vs.) ve M serisinde gordugumuz sanzimandir. Triptonicle manuel zevkini yasatir ilk zamanlarinda gercekten kaliteli bir sanzimandi suan ise binek otomobillerde bu tarz performansli sanzimanlar gormek mumkun.
ilk çıktığı dönemde bol bol arıza yapması ile tanınmış olan şanzıman. o zamanlar herkes kendisinden uzak durmaya çalışırdı. bunun dışında oldukça hızlı vites atması ile bir dönemi domine etmiştir.
Aslına bakarsanız çalışma prensibi ile (bkz: yarı otomatik şanzıman) bilindik bir şanzımandır.

Döneminde bu prensipte çalışan diğer şanzımanlara oranla (bildiğim kadarıyla *yanlışım varsa düzeltin) en hızlı vites geçişlerini sağlayabilen tek kavramalı elektrohidrolik manuel şanzımandı. Vites geçişlerde gazdan ayağınızı çekmeniz gerekiyor, çekmediğinizde oldukça vuruntulu bir geçiş sizleri bekliyordu. Ayrıca vites geçiş hızlarını ayarlamak üzere vites kolunun alt kısmında bir buton bulunuyordu. Bu şanzımanın rakiplerinden bilindik olanlar ise Alfra Romeo Selespeed, Toyota SMT, Audi R8'de kullanılan R tronic ve Lamborghini'de kullanılan E Gear idi.
yüksek torka sahip bmw modellerinde, her vites attığında arkadan tekme atılmış gibi hissettiren otomobil.
bunlar da ilginizi çekebilir