ilk olarak 2004'te üretimi yapılan smart'ın küçük sınıf hatckback modeli.

keicar boyutlarına sahip smart fortwo'nun yakaladığı başarıdan sonra bir üst katagoriye el atmak isteyen daimler grubunun yanılsaması oldu. zira mitsubishi colt ile aynı platformu paylaşan model sadece iki yıl üretimde kalabildi.

ama 2014 yılında renault'nun katkılarıyla tekrar alevlenen proje, halen üretimine devam ediyor. w453 kasa koduna sahip ve renault twingo ile %70 aynı parçaları paylaşan forfour, 900cc turbo ve 1000cc'lik iki farklı motor opsiyonuna sahip.

geleceğin küçük ve elektrikli araçlarla donanacağını hesaplarsak, aslında forfour'un önü açık.
Keşke vites topuzu renault'tan alınmasaydı dediğim otomobil.

Bunun dışında şu an çok çok satmasa da gelecek için güzel yatırımlar bunlar. Şehir içi akülü araba kafası yerleştiğinde en çok satan otomobiller bu sınıftakiler olacak. O yüzdendir ki markalar bu otomobiller için ar-ge yapıyor.

--- spoiler ---
İngiliz raylı sistem üreticisi Interfleet ile Smart, sinerji oluşturarak yeni bir çalışmaya imza attı. Bir Smart ForFour üzerinde yapılan değişikliklerle otomobilin bir “mini trene” dönüştürülmesi amaçlanmış. 6 aylık çalışma sonrasında otomobilin tekerlekleri, 22 inç büyüklüğündeki tren tekerlekleriyle değiştirilmiş. Her birinin ağırlığı 80 kg olarak ayarlanmış; bu yol tutuş kabiliyeti için gerekli görüşmüş. Direksiyon sistemiyse alüminyum eklentilerle yoldan çıkma tehlikesine karşın devre dışı bırakılmış. Otomobil 10 mil kadar yol kat ederek dünyanın en küçük treni unvanını kazanacak şekilde yolcularını güvenle gitmek istedikleri yere götürebilmiş.
--- spoiler ---


görsel
görsel
görsel
platformdaşı mitsubishi colt 2012 yılına kadar üretilmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri