klasik önden menteşeli araba kapılarının dışında en yaygın kullanılan kapı çeşidi. nam-ı diğer sürgülü kapı. genellikle minibüs, otobüs ve minivan gibi büyük araçların yan kapılarında kullanılır. bildiğimizin dışında pek kullanılmayan üç tipi daha bulunmaktadır;

*kaybolan sürgülü kapı - çok nadir olarak rastladığımız tip. ilk olarak seri üretim araçlardan 1973'te kaiser markasının darrin modelinde denenmişti. sürgüyü ittiğimizde kapı, gövdenin içerisindeki özel bir bölmeye doğru ilerliyordu.

*dikey sürgülü kapı - bu da pek tutmayan bir tip. zira kapıyı arabanın altına doğru sürüyoruz. teorik de kaybolan sürgülü kapıya benziyor ancak farklı hareket ekseni nedeniyle farklı bir katagoride ele alınmış.

*içe sürgülü kapı - bu tip dışarıya doğru açılan kardeşinin içeriye doğrusu. pek bir anlam ifade etmemesi, iç hacmi küçültmesi ve verimsiz oluşu, kendisini kısa sürede tarihin tozlu yaprakları altına kalkmasına neden olmuştur.

mpv araçlarda bol bol gördüğümüz, aile fertleri arkadan inerken kapıya mantara vurmasını da engeller,rahat iniş biniş sağlar
ticari kapısı gibi görünse de kullanışlıdır. zaten ticaride olay kullanışlı olmaktır.
(bkz: Peugeot 1007)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri