'Çok güçlüyüm ama göstermiyorum' diyen arabadır. Dışarıdan baktığınızda aile babası zannedersiniz.
Aslına bakılırsa en sevilen araba tipidir. Şöyle ki ışıkta durduğunuzda yüzünüze kimse bakmaz, hatta diğer arabalara falan salça olurlar. O ışıktan öyle bir kalkılır ki ortalık toz duman olur, bir dahaki ışıkta cam açılır 'abi bu ne ya, ne var abi bunda' gibi saçma sorular ile karşılaşılır. Benim bu konudaki favorim ise Subaru Forester 2.5 XT'dir.
Türkçe karşılığı şaka makinesi olan terimdir.
Bir örnek olarak Renault Laguna II 3.0 V6 24V.
Çok güçlü olduğu için değil fakat sevilmeyen ve hantal olarak bilinen lineanın pek bilinmeyen tjet versiyonu örnek gösterilebilir. 0-100 değeri yazılımsız 9sn yazılımla 8 - 8,5 arasıdır ilk üç viteste jetta passat fluence affetmez.
Gösterişi olup da gidemeyenden daha kıymetli olan şaka makinesi tabiridir.
audi rs serisinin avant olanları. uzaktan alalade bir aile arabası olarak durabilir ancak o kaputun altındaki canavar çok fena çok. favorim ise,

(bkz: audi rs6)
'Şakacı' olan otomobil.

Genellikle de zaten bunun için satın alınır, bu şakayı yapabilmek hayaliyle insan yanar tutuşur. Bir kere yaptınız mı bağımlılık yapar. Genellikle eski görünümlü ama swaplanmış bir otomobildir bu şakayı yapan yada bol silindirli bir station wagon.
bir çeşit "şaka makinesi" denebilir.
Ülkemizde bol sayıda bulunan arabalardır.
Genellikle zengin ve pahalı araba en hızlı arabadır mantığyla hareket edenlerin eline vermek için kullanılır.
Hatta bu iş için bire birdir.
klasik araç kasasına sahip arabalarda kaputun altına saklanan canavarlara verilen ad. genellikle gördüğüm turbo uygulaması eklenmiş araçlarda bilhassa dandik bir dış dizayn yapılmış. bakıyorsun yan taraftan garip bir ses geliyor ama araba leş. ne olabilir ki derken, bir bakmışsın adamın tozunu yutmuşsun. severim.
şu videoyu izlerken anlayabileceğimiz üzere durmayan arabalardır. gerçi bu videoda paraşüt açılmamış ama olsun, o kadar yüklemeye güzel bir de fren sistemi eklemek lazım.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri