mazda'nın skyactiv projesinin aracın şasisi ile süspansiyon ve direksiyon sistemini ilgilendiren kısmı.

şasi ağırlığı %14 oranında hafifletilirken, dayanıklılıktan ödün vermemişler. zaten rakiplerine göre genelde 100 kg kadar hafif olan mazda'lar, giderek hafifleyen otomobil dünyasının yine bir adım önünde yer almaya devam edecek gibi.

düşük hızda çeviklik, yüksek hızda ise stabilite imiş mottoları. değiştirilen ön dikmeler ve çoklu bağlantılı arka süspansiyonlar farklı bir iskelet yapısını ortaya çıkarmış. bu sayede hafiflerken, rijiditeden ödün vermemişler.
aracın hafiflemesini sağlayacak en önemli bölüm ile ilgili yapılan iyileştirme.

günümüz imkanlarıyla daha hafif ama mukavemeti daha güçlü iskelet yapmak mümkün kabul ama nedense bende bir güvensizlik hissi uyandırıyor, arabanın giderek hafiflemesi.
Çok başarılı bulduğum gelişme.

Şasinin hafiflemesi demek aslında bir çok şey demek. Hem ani olarak yönlenme konusunda daha başarılı demek, hem de hızlanma ve frenleme daha başarılı olacak demek. Araba ne kadar az momentum ile yürürse yavaşlaması da o kadar kolay olacaktır.

Güvenlik olayına gelince, dayanımı aynı olduğu sürece şasinin hafiflemesi momentum yüzünden daha 'güvenli' olacağı anlamına geliyor.
Nasıl Skyline diyince aklımıza direk Nissan geliyorsa, Skyactive diyincede Mazda geliyor artık.
2015 senin yılın Mazda reis.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri