2011 yılında mazda'nın geliştirdiği ve daha verimli motor & şanzıman ile hafif şasi hedefleyen teknolojik proje. skyactiv çatısı altında toplanması tamamen pazarlama taktiğidir. zira tüm markalar zaten bu konular üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

üç ana konu üzerinde toplanmıştır:

motorlar skyactiv-g (benzinli) ile skyactiv-d (dizel),
şanzımanlar skyactiv-drive (otomatik) ile skyactiv-mt (manuel),
ve iskelet olarak skyactiv-body (karoseri) ile skyactiv-chasis (şasi) isimlerinden oluşur.
Benzinli motorlarlarda en yüksek, dizellerde ise en düşük sıkıştırma oranına sahip motorların ismidir. Ferrarilerde bile göremeyeceğiniz 14:1 sıkıştırma oranı basit bir pazarlama taktiğinden ibaret değildir.
İlk duyulduğunda cam tavan ismi gibi düşünülen kelime.

Sıkıştırma olayı evet başarıdır, kimsenin yapmadığını yaptılar helal olsun. Ama şasi ve şanzımanlarında pek bir nane yoktur. Pazarlama taktiği olduğu doğru.
Millet tam elektrikli veya hibrid motorlara yatırım yaparken Mazda içten yanmalı motoru hala daha verimli hale getirebileceğini söylüyor. 2019'da üretime geçireceği yeni nesil skyactiv motorla beraber %30' kadar yakıt tasurrufu sağlayacağını belirtiyorlar. Bu motorla beraber benzinli motorları buji ateşlemesiyle değil dizel gibi sıkıştırmayla çalışacağı ve dedikodulara göre 18:1'lik bir sıkıştırma oranına çıkıldığı söz konusu. Mazda'nın içten yanmalı motoru henüz rafa kaldırmaması bizim gibiler için umut verici.
Yeni çıkartacak olduğu bujisiz ateşleme yapan benzinli motorunun adı ise skyaktiv-x olacaktır
Atmosferik motorların son kalesi olacağını düşündüğüm motor ailesi. Daha üzerine çıkılmaz herhalde elektrik desteksiz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri