Skoda'nın Focus ve Golf gibi otomobillere rakip olarak ürettiği kompakt hatchback modelidir.

Scala’nın adı Latincede basamak anlamına geliyor. Skoda’ya göre Rapid’e göre çok daha prestijli ve kaliteli olan Scala’da VW Grubu’nun modüler platfomu MQB’nin en küçük versiyonu olan A0 yer alıyor. Bu platform SEAT Ibiza ve Volkswagen Polo gibi süper minilere de hayat veriyor ama bir alt sınıfta yer alan bu modellere göre çok daha büyük bir yapıda. Hatta 4362 mm’lik uzunluğu Golf’ten 10 cm uzunken, Octavia’dan 30 cm kısa bir yapıda. Otomobilin aks aralığı 2649 mm’yken (Golf’ten 12 mm uzun) bagaj hacmi 467 litre (koltuklar yatırıldığında 1410 litre) ile sınıfının en iyisi konumunda. Skoda’nın geniş kabin ve bagaj hacmi konusundaki yaklaşımı (daha önce Kodiaq ve Superb gibi modellerde de görmüştük) Scala’da da devam ediyor.

Otomobilin tasarımı modern ve etkileyici görünüyor. Önde yeni tasarımlı ızgara dikkat çekiyor, açılı yerleştirilmiş farlar ve tampon kristale benzer bir görünüm elde etmek için tasarlanmış. Profilden geleneksel hatchback çizgilerinde olan otomobilin en etkileyici kısmı şüphesiz arka bölümü. Geniş cam bagaj kapağı (opsiyon) tampona kadar inerken eskiden Skoda logosunun yerine artık krom model ismi olması çok daha prestijli görünüyor. Tasarım Paris Fuarı’nda gösterilen Vision RS konseptinden esintiler taşıyor.

Scala kabin konusunda oldukça yenilikçi. VW Grubu’nun tüm teknolojik nimetleri Scala’da yer alıyor ve grup içinde sim kartı aracılığıyla 4G bağlantıyla tüm güncellemelerini online olarak yapabilen ilk otomobil olarak öne çıkıyor. Orta konsolda donanıma göre değişen, 6.5, 8 ya da 9.2 inç genişliğinde Infotaintment ekranı yer alıyor. Bunun dışında opsiyon listesinde 10.25 inç genişliğindeki ekran da yer alıyor. Tüm donanımlarda Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısını sunan SmartLink+ donanımı standart olarak bulunuyor. Scala’nın İşçilik ve malzeme kalitesi de eski Rapid modeline göre hayli iyileştirilmiş, genel olarak yumuşak malzemeler ve yer yer metal kaplamalar kullanıldığı gözden kaçmıyor. Ayrıca daha önceki modelde yer almayan ambiyans aydınlatması (kırmızı ve beyaz) kabinde kullanılırken kontrast renkteki dikişler Skoda’nın kabin üzerinde detaylı çalıştığını gösteriyor.

Scala’da bu platformu kullanan diğer modellerde görünen motorlara rastlıyoruz. Üç silindirli, 1.0 litrelik TSI motor 95 ve 115 bg gücündeki iki versiyonla gelirken en güçlü benzinli motor, 4 silindirli 1.5 litrelik 150 bg gücündeki TSI ünite. Bu motorda silindir kapatma teknolojisi de yer alıyor. Dizel cephesinde sadec e1.6 litrelik 115 bg’lik alternatif alınabiliyor. Baz motorlarda altı ileri manuel şanzıman bulunurken diğer motor seçenekleri 7 ileri DSG şanzımanla geliyor.

Lansmanda otomobilin süspansiyon tasarımından bahsedilmemiş olsa da bu platformun önde MacPherson arkada torsiyon çubuğuna sahip olduğunu biliyoruz. Bunun yanında otomobilde Sport Chassis Control adı verilen ve gövde yüksekliğini 15 mm düşüren, adaptif amortisör ile birlikte direksiyon ağırlığı ve gaz tepkisini de değiştiren bir sistem sunuluyor.

Scala’nın 2019’un ikinci çeyreğinde ülkemizde satışa çıkması planlanıyor.
İç mekanda Octavia'dan bile geniş ortam sunarak bırakın VAG içini, marka içinde bile rekabete sebep olacak araç. Aslında Skoda'nın bugünlere gelebilmesinde emeği olan modellerin başında Octavia geliyor. Bunun yanında Türkiye dışında bekledikleri satış performansını göstermeyen Rapid modelinin yerine gelen bu modeli üst segmente bu kadar yaklaştırmanın Octavia'nın aleyhine olduğu aşikar. Scala'nın hatchback formuyla Renault'daki Megane-Fluence kardeşliğine benzer bir ilişkiyi Octavia ile birlikte yürütmesi bekliyor sanırım Skoda (lakin nam-ı diğer Renault Samsung SM3 olan Fluence çok da uzun ömürlü olmadı).
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri