Yazı: Uğur Durukan Çakılcı
Fotoğraflar: Alperen Gökmen

Downsizing (motor hacmi düşürme) modası günden güne otomobil dünyasını içine çekiyor, bu akımın öncülerinden VAG grubu da bu akıma uymaya devam ediyor.
1.2 TSI benzinli motorun yerine çıkan, yeni 3 silindirli 1.0 TSI ürün gamında hızla kendini göstermeye başladı. Peki gerçekten başarılı mı?

Testimize katılan yeni Skoda Octavia ile hem otomobilin makyajını hem de yeni 1.0 TSI motorun detaylarını inceliyoruz.

Tasarım

2013 yılında üçüncü jenerasyonu tanıtılan Octavia geçtiğimiz günlerde makyajlandı. Makyajla birlikte ön yüzü değişen Octavia’nın arkasında ise büyük bir değişiklik olmadı.

Makyajla birlikte 2 parçalı bir yapıya bürünen far grubu çoğu kişi tarafından beğenilmezken tamamen LED teknolojisinin kullanılmasıyla performans olarak oldukça büyük bir gelişim kaydedilmiş. Bu tasarımı kaleme alan eski Skoda baş tasarımcısı Jozef Kaban, Octavia’nın makyajından sonra BMW’ye transfer oldu.

Arkada ise karartılmış arka farlar yerini alırken LED teknolojisi arka farlarda da kullanılmış. Dış tasarım olarak büyük değişiklikler geçirmeyen Octavia da yeni bir ön ızgara da kullanıcıları bekliyor.
VW Grubu’nun modüler MQB platformu üzerine şekillenen otomobil Golf’e göre 50 mm daha uzun aks mesafesiyle dikkat çekiyor. Bu şekilde grup içindeki diğer modellerden ayrılmasını bilirken kabin genişliği konusunda da öne çıkıyor. Sadece kabin de değil, 568 litrelik bagaj hacmiyle SUV modellere bile taş çıkartıyor.

Kabin

Kabine geçtiğimiz de ise bizi tamamen yeni, 9.2 inç genişliğinde dokunmatik bir Infotainment ekranı bekliyor. İç mekâna oldukça teknolojik bir hava katan büyük yeni ekran Style donanımında standart olarak sunuluyor.

Makyajla birlikte iç ambiyans ışıklarının da sunulmaya başlandığı Octavia da hâlâ mekanik el freninin olması ise soru işareti oluşturuyor. Bunun yanında bu kadar geniş bir ekran varken geri görüş kamerasının olmaması da eksiklik olarak nitelendirilebilir. Oldukça kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olan Infotainment ekranı çok hassas ve pratik bir kullanıma sahip.

AndroidAuto ve AppleCarPlay desteğine de sahip olan ekranda aracılığıyşa aracın birçok ayarı (ambiyans ışıkları vb gibi) ayarlanabiliyor. Yumuşak malzemelerin kullanıldığı iç mekân oldukça kaliteli hissettiriyor ancak genel hissiyatın Golf kadar kaliteli olmadığını belirtelim.

Oldukça iyi baş mesafesi sunan Octavia arka koltuklarda oturan içinde cömert bir diz mesafesi sunuyor. Ferah bir kabine sahip olan model bagaj hacmiyle de öne çıkıyor. Tam tamına 568 litre olan bagaj liftback yapısı sayesinde oldukça geniş bir yükleme alanı sağlıyor ayrıca koltukların yatırılması sayesinde bu hacim 1530 litreye kadar çıkabiliyor.

Sürüş

Makyajla birlikte Octavia’daki en büyük yenilik motor cephesinde oldu. Girişte de bahsettiğimiz gibi 105 bg'lik 1.2 lt TSI'ın yerini alan 115 bg'lik, 1.0 lt, üç silindirli yeni motor hem daha yüksek tork değerlerine (200 Nm) hem de daha düşük yakıt tüketimine (4.8 lt/100 km) sahip.
Motorun gücü 1.2 TSI’a göre daha düşük devir bandında (5000 d/dak) gelmeye başlıyor. Peki gerçek bu fark hissediliyor mu?

Evet, test aracımız teknik verileri destekler nitelikteydi. Eski motora göre çok daha atik olan motor şehir içi kullanımda hiç problem yasatmıyor. Sadece sıfırdan ilk kalkışlarda biraz tepkisiz kalan motor ardından hemen toparlıyor ve sorun yaşatmadan hızlanıyor.

Şehir içi performans sorunu yaşamayan motor aynı performansını şehir dışı yüksek hız gerektiren yollarda da gösterebiliyor. Yüksek hızlara çok zorlanmadan çıkan motor boyutuna göre büyük işler başarıyor, hatta zaman zaman 1.0 litrelik bir motor kullandığınızı bile unutabiliyorsunuz.

Octavia 1247 kg’lık ağırlığıyla 0'dan 100km/s hızlanmasını 10.0 saniyede tamamlıyor ve maksimum 202 km/s hıza ulaşabiliyor. Bu değerler de bu performansının bir kanıtı olarak göze çarpıyor.

Test aracımız VAG grubundaki diğer modellerden de tanıdık olan 7 ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Hızlı vites geçişlerine sahip olan şanzıman yakıt tüketimini de olumlu yönde etkiliyor.

Test boyunca 100 km’de 6.5 lt ortalama yakıt tüketimi tutturduğumuz Octavia, dizel araçlara yakın olan düşük yakıt tüketimiyle göz dolduruyor. Kalın yanaklı lastiklerine rağmen yol tutuşu olarak güven veren model konfordan da ödün vermiyor, benzinli motor sayesinde sessiz bir sürüş ortaya atıyor.

Sonuç

Peki almaya değer mi? Kesinlikle değer hatta Octavia’nın en başarılı motor seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.

Dizel motorlara yakın tüketim değeri daha önce bir çok üretici tarafından söylenmiş ama gerçekten uygulanamamıştı. Octavia’da ise bu elle tutulur bir gerçek olmasının yanında, 2018 yılından itibaren yükselecek olan MTV oranları anlamında da oldukça mantıklı görünüyor.

Büyük bagaj hacmi, kaliteli kabiniyle ideal bir aile otomobili olan Octavia 1.0 TSI seçeneğiyle gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir otomobil.

Kullandığımız kombinasyonla 106.300 TL’ye alıcı bekleyen Octavia sunduklarının karşılığında uygun fiyatlı olarak nitelendirilebilir. Aynı motor ve fiyatla Golf’ün 108.700 TL olduğunu (çok daha dar bir kabin, daha düşük bagaj hacmi) düşündüğümüzde, Octavia gerçekten ne kadar mantıklı olduğunu gösteriyor.
1.0 litrelik motoruyla beklenenden daha iyi performans gösteren otomobilin testidir.

Octavia tasarım olarak olmasa da sürüş olarak beklenenden çok çok iyi bir otomobil. Az yakıyor ve performansı 1.0 litrelik motoru gibi değil. Ayrıca sessiz ve konforlu bir yapıda.
O motora ve o şaseye göre gayet iyi performans ve yakıt değerleri vardır.
---İroni mode on---

Bakın çok enteresan;
"Boşline" modeli kemiksiz 86.000 Tl'dir.
1.0 motor, tel maşa donanım seviyesi ile
acaba 2 tane mi alsam dedirtir.

---İroni mode off---
Vergilerimizin, ekonomi planımızın allah belasını versindir.

3 sene (2014) öncesine kadar o paraya neredeyse gırtlak denebilecek seviyede cc alınabiliyordu.
biraz daha detaylı olmasını beklediğim test sürüşü. octavia nın bugüne kadar eleştirildiği en büyük noktalarının yol tutuşunun zayıf olması ve yalıtım yetersizliği olduğunu çok kere duyduk. Otopark'ın videosu hala zihnimde ve forum sayfalarını da uzunca süre takip etmiş biri olarak sadece bu yönlerden biraz daha detay verilebilirse faydalı olur kanaatindeyim. bi de araba fiyatları noldu arkadaş böyle
Aracin bayilere daha ucer beser ve yalnizca ambition seviyesinde,manual sanziman ile geldigi donemde test surusu yapmistim. Yol tutus konusunda zayif oldugu dusuncesine pek katilmiyorum. Ben de, satisci arkadas ta baya zorlamistik,ufak tefek onden birakma harici sikintisi yoktu. Hacme gore performansi da gayet yeterliydi potansiyel beklentiye gore. o paketi ilk geldiginde 60 bine birakiyorlardi,simdilerde bakiyorum ucmus gercekten, keske alip az sonra satsaydim dedirten bir aractir kendisi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri