2015 model, 1.2 tsi-dsg, style donanımlısını bugün test ettiğim minyon çek, nam-ı diğer 'yeni fabia'.

bir önceki rokoko tandanslı tasarımın yerinde yeller esmesi, profilden yakışıklı bir ergen görünümün kuzen polo'ya selam çakması ilk dikkati çeken değişiklikler. fotoğraflarda ufak görünen aracın yakından daha cüsseli görünmesi de şaşırtıcı noktalardan bir diğeri. dıştaki yakışıklılığın içeride de devam etmesi olumlu. içeride görüş kısıtllılığı yaşanmasa da arka koltuklar etrafında kasvetli bir ortam varmış gibi.

sürüş, 110 hp'lik motordan ne bekleniyorsa onu cömertçe sunuyor. gazı diplendiğinde dsg'nin 6000 üstü devirlere izin vermesi, b sınıfı bir aracın resmen aslan taklidi yapıp kükremesi, aynı anda 31 lt/100 km anlık tüketimin görülmesi, gaz pedalına daha kibar müdahaleler ile 3000 devir sonrası hızlıca 6. - 7. viteslere ulaşma çabası testten akılda kalan kareler. sonuç olarak yarı apaçi yarı beyefendi sürüş sonrası ortalama 9 lt/100 km'lik tüketim 31'li rakamlardan sonra gönle su serpiyor. sanırım 6-9 lt arası karma tüketim tahmini çok gerçek dışı olmaz. fren tepkilerinin seat leona benzer şekilde vw'den daha sert olması da kolay farkedilen bir karakteristik. süspansiyonlar fiesta tadında sert ama aşırı rahatsız edici olmadığı söylenebilir .

sonuç olarak fabia, b sınıfı araçlara soğuk bakmayan, 50-55 bin bandında bütçesi olan kişilerin tadımlık da olsa kısa testini yapmadan alışveriş listelerinden elememeleri gereken bir alternatif.

ek not: unuttuğum bir eksi nokta aklıma geldi. bugünkü 29 derecelik ankara sıcağında, 15 dk yüksek güçte çalışan klima bir türlü soğutma sağlamadı. hatta içeride ufak bir ferahlama bile olmadı. umarım test aracına has anlık bir sıkıntıdır. yoksa antalya ve izmir gibi şehirlerde, yazın sauna keyfi araçla standart donanım olarak gelir
tümünü gör
ilgili galeri