Skoda Fabia'nın test sürüşüdür.

Genel
Kullanışlılık artık Skoda markasının ana odak noktalarından biri haline geldi. Markanın diğer modelleri olan Octavia, Superb ve yeni Kodiaq’ta bu konu üzerine ne kadar çok düştüğünü görebilirsiniz.

Aynı şey küçük sınıfta mücadele eden Fabia modeli için de geçerli. 2014 yılında tanıtılan üçüncü nesil Fabia sınıfının en geniş kabinlerinden biri en geniş bagaj hacmi gibi özelliklerle rakipleri üzerinde baskıyı arttırmayı amaçlıyor.

Üstelik bunu yaparken, eskiden olduğu gibi bir takım teknolojik özelliklerden de uzak kaldığını söylemeyeceğiz. 1.2 litrelik, yeni turbo motor, çift kavramalı otomatik DSG şanzıman gibi özellikler artık Fabia’nın trendlere hızlı adapte olabildiğini gösteriyor.

Tasarım
Otomobilin tasarımını incelemeden önce Fabia’nın alt yapı olarak VW’deki kardeşi Polo ile aynı şasi üzerine şekillendiğini söylememiz gerek. VW Grubu’nun PQ25 adı verilen platformu bu otomobilde de kullanılıyor. Bunun anlamı şu: Yeni Fabia, eski nesiline göre daha büyük olsa da daha hafif ve genişlik anlamında rakipsiz bir konumda.

Eski Fabia’yı detaylı şekilde incelediğinizde tasarım olarak pek de sportif olmayan bir araç görüyorduk. Ancak yeni Fabia’da durum böyle değil. Skoda’nın marka kimliğine uygun olarak şekillenen otomobil eskiye göre daha modern, temiz ve sade hatlara sahip. Tasarımla ilgili Skoda Teknik Gelişimden sorumlu ismi Dr. Frank Welsh bakın neler söylüyor: “İlk kez Skoda olarak Vision C konsept aracımızdan Fabia’da tasarım aktarımı yaptık. Sportif oranlarıyle yeni Fabia modern ve taze bir görüntü sunuyor. Bunun dışında yine ilk kez ralli otomobillerimizin tasarımından da bazı noktaları Fabia’ya aktardık.”

Hafif köşeli, sert çizgilerin hakim olduğu bu tasarım anlayışında logo motor kaputunun üzerindeki çıkıntı ve ızgara doğru inen kaput sayesinde öne çıkartılıyor. Izgaranın etrafındaki krom çerçeve ile öndeki vurgulanacak alanlar tamamlanırken hareketli tampon tasarımı Fabia’ya keyif verici bir yüz kazandırmış.

17 inçlik jantlar sayesinde sıkı bir profile görüntüsüne sahip olan otomobilde arka farlardan ön farlara kadar uzanan omuz çizgisi dikkat çekerken A ve C sütunlarında yer verilen hafif hareketler Fabia’nın tek düze bir tasarıma sahip olmamasının en büyük etkenlerinden.

Yerini aldığı modele göre 8 mm kısa, 90 mm geniş ve 31 mm alçak olan otomobil 65 kg hafiflemiş durumda. Yeni şasi sayesinde önde ve arkada 30 mm daha geniş bir iz açıklığı söz konusuyken, aks mesafesi 5 mm artmış. Uzunluğun kısalıp, aks mesafesinin artmasıysa ön ve arka sekmelerin (lastik ile tampon arasındaki mesafe) kısalmasıyla elde edilmiş.

Böylece daha dinamik bir görüntüye kavuşan Fabia’da müşteriler dört farklı tavan rengi arasında seçim yapabiliyor. Bu da rakiplerinde olmayan, temelini aldığı Polo’da da bulunmayan bir özellik olarak görünüyor.

Eskiye göre daha etkileyici olduğu her halinden belli olan Fabia tasarım ve yaklaşım olarak bizleri etkilemeyi başardı.

Kabin
İlk bakışta pek de etkileyici görünmeyen kabinde oldukça akıllı düşünülmüş detaylar bulunuyor.

Skoda’nın marka sloganı olarak kullanılan ‘Simply Clever’ mottosu için kabinde 17 adet özelliğer yer verilmiş. Bunlar daha çok pratikliği arttırmaya yönelik özellikler olarak görünüyor ve Fabia’yı pratiklik anlamında sınıfının en kullanışlı otomobili yapıyor. Öncelikle Fabia’nın bagaj hacmi 330 litreyle (koltuklar yattığında 1150 litreye çıkıyor) sınıfının en genişi olarak dikkat çekiyor. Örnek verecek olursak aynı platformdaki Polo 280 litre bagaja sahip. Bunun dışında diğer ‘Simply Clever’ öğeleri olarak 1 litrelik şişeleri alabilen torpido gözü, ön ve arka kapılarda 0.5 litrelik şişeler için uygun cepler, ön koltukların arkasındaki fileler, yan kısımlarda cep telefonu tutma fileleri ve bardaklıklar bunlardan bazıları.

Eski modele göre 21 mm geniş tasarlanan kabin aynı zamanda 8 mm uzun bir yapıda. Üstelik yükseklik azalmış olmasına rağmen baş mesafesinin artmış olması da bir diğer akıllı düşünülmüş detay olarak göze çarpıyor.

Genel yapı olarak gösterişten uzak ve tamamen kullanışlılık üzerine odaklanmış kabinde malzeme kalitesi de oldukça iyi. Ancak bazı noktalarda kardeş Polo’da daha iyi kaliteli plastiklere rastlayabilirsiniz.

Orta konsoldaki 6.5 inçlik dokunmatik ekran Style donanımıyla gelirken standart modelde 5 inç ekran yer alıyor. Oldukça kolay kullanıma sahip bu ekran Bluetooth ile müzik çalabiliyor, telefon altyapısına sahip ve bu donanımda ekstra iki arka hoparlörle geliyor.

Fabia’nın arka tarafında da hacim olarak hiçbir sorun yok. Baş mesafesi rakiplerinin geride bırakırken diz ve dirsek mesafesi olarak da son derece rahat bir ortamda oturduğunuzu söylemek gerek.

Her ne kadar çok renkli ve kişiselleştirilebilmekten uzak bir yapıda olsa da küçük sınıf bir hatchback’den istediklerinizi vermekte hiç zorlanmıyor Fabia.

Sürüş
Skoda Fabia 1.0 lt, 3 silindirli, 75 bg manuel, 1.2 lt, 4 silindirli, turbo, 90 bg manuel, 1.2 lt, turbo 110 bg DSG benzinli motorların yanında 1.4 litrelik dizel, 90 bg’lik otomatik (DSG) kombinasyonlarıyla alınabiliyor.

Kullandığımız 110 bg’lik benzinli versiyon şimdilik Fabia’nın en performanslı modeli olarak dikkat çekiyor. Sadece otomatik şanzıman seçeneğiyle satılan bu motor 4600-5600 d/dak arasında 110 bg güç, 1400-400 0 d/dak arasında sabit olaraksa 175 Nm tork üretiyor.

Bu motor ve şanzımanla 1129 kg ağırlığındaki Fabia 0-100 km/s hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlarken maksimum olarak 196 km/s hıza çıkabiliyor. Otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri 4.7 lt/100 km olarak görünüyor. Normal şartlarda tabii tüketim değerine erişmek çok zor olsa da Fabia ile İstanbul trafiğinde ortalama olarak 7.5 lt/100 km gibi değerlerde rahatlıkla yolculuk edebiliyorsunuz.

Beklentilerin üzerinde bir performans gösteren bu motora 1.2 litre demek gerçekten zor. İstekli, hızlanma konusunda sorunsuz bir yapıda, ayrıca çok gürültülü çalıştığı da söylenemez. Bunun yanında Fabia çok keyif veren, akılda kalan bir sürüşe sahip değil. DSG’nin vites geçişleri yeteri kadar hızlı ve konforlu evet ama gerek direksiyon gerekse yol tutuş karakteri nedeniyle Fabia ile çok eğleneceğinizi söyleyemeyeceğiz.

Özellikle direksiyon his ve geri bildirim konusunda zayıf kalıyor ve sadece “otomobili yönlendiren” bir parça olarak bulunuyor gibi hissettiriyor. Skoda’nın otomobilin sürüşünü ayarlarkan daha çok konfor odaklı düşündüğünü kolay bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

Sürüş yeteri kadar konforlu, bozuk zeminli yollarda sarsıntısız. Sadece büyük çukurlar ve tümsek gibi kot farklılıklarında Fabia biraz sıkıntı yaşayabiliyor, gövde beklediğinizden fazla sallanıyor. Özellikle viraj içindeki kot farklarını pek sevmiyor, otomobilin rahatsız olduğunu hissedebiliyorsunuz. Öte yandan tutunma yeterli seviyede, hatta beklediğimizden daha iyi olduğunu açıkça söyleyebiliriz. İzinden kolay kolay çıkmayan ve sürücüsünün istediğini yapmaya çalışan bir yapıda. Gaza çok sert basmadığını sürece çekiş de sorun olmuyor.

Park etmesi de kolay bir otomobil olan Fabia, iyi görüş açıları, geniş camları sayesinde yolda konumlandırması, arkasını önünü görmesi kolay bir otomobil.

Konfor olarak bekleneni veriyor, performans olarak gayet yeterli (hatta fazla bile) sessiz denebilecek kadar rahat ve ferah bir otomobil. Belki küçük sınıfın en iyi yol tutanı veya en konforlusu olduğu söylenemez ama her iki konuyu da yeteri kadar iyi yaptığı için hayal kırıklığı yaratmıyor.

Sonuç

Fabia’da Ambition ve Style olmak üzere iki donanım paketi bulunuyor. Baz donanımda LED gündüz farları, 5 inçlik infotaintment ekranı, stop&start sistemi, manuel klima, 15 inç jantlar, 4 hoparlörlü ses sistemi gibi donanımlar yer alırken Style’da bunların dışında 6.5 inçlik ekran, 6 hoparlörlü ses sistemi, arka lastiklerde disk frenler, sis farları, bluetooth bağlantısı gibi daha makul ekipmanlar sunuluyor.

Yazının başında da söylediğimiz gibi, rekabetin oldukça yoğun bir şekilde yaşandığı küçük hatchback sınıfında kendine sıkı bir yer edinen Fabia’nın en büyük özelliği geniş ve kullanışlı kabin özellikleri oluyor. Skoda’nın sadece bununla yetinmeyip sürüş ve teknolojik donanımlar gibi konularda da adım atmış olması otomobilin elini ciddi şekilde güçlendiriyor.

Sadece Fabia’nın ikinci elde rakipleri kadar güçlü olmadığını unutmamanızı söylemeliyiz. Bu konu alırken değil ama satarken karşılaşacağınız, Fabia’nın belki de tek zayıf noktası olarak gösterilebilir.

Küçük sınıfta bir hatchback düşünüyorsanız mutlaka Fabia’yı deneyin deriz…
Yakın zamanda makyaj geçiren Fabia'nın test sürüşüdür.

Sanırım 1.2 TSI motor da makyajla birlikte artık kullanılmıyor, aynı şekilde dizel motorlar da artık Fabia da yer almayacak....
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri