Skoda'nın en ucuz ama bir o kadar işlevsel b segmenti arabasıdır.
Fiyat listesi için: fiyatlistesi

Boşline Fabia: 1,0 MPI Manuel/ 75 HP 39.900tl.
Alınabilecek modeli: 1,2 TSI DSG / 110 HP ise 49.200.

Bu alandaki en büyük rakibi seat ibiza , hangisi tip olarak daha çok hoşunuza gidiyorsa onu tercih etmek lazım.
Tip olarak kadın'lara daha çok hitap eden modeldir.
Dsg'li ve 1.2tsi motora sahip herhangi bir araba zaten gayet mantıklı, bu kombinasyonu alabileceğiniz en uygun araba da zaten Fabia. Malzeme kalitesinden çok büyük beklentileriniz olmazsa seve seve yıllarca binersiniz.
Nedense tipine bir türlü alışamadığım arabadır.
skoda superb gibi yakışıklı bir araba üreten skoda'nın aklı bunu üretirken neredeydi acaba?
skoda fabia vrs versiyonu dahi tat vermeyen arabadır.
çok tek düze olmuş, kabin hiç heyecanlı değil, plastik kalitesi düşük.

vag değil de bşka bir şeye biniyormuş gibi hissettiriyor.
İçindeki plastikler bana çok kalitesiz ve samimiyetsiz hissettiren otomobil.
Ayrıca bir Alman'a göre içeri çok ses alıyor.
2015 model, 1.2 tsi-dsg, style donanımlısını bugün test ettiğim minyon çek, nam-ı diğer 'yeni fabia'.

bir önceki rokoko tandanslı tasarımın yerinde yeller esmesi, profilden yakışıklı bir ergen görünümün kuzen polo'ya selam çakması ilk dikkati çeken değişiklikler. fotoğraflarda ufak görünen aracın yakından daha cüsseli görünmesi de şaşırtıcı noktalardan bir diğeri. dıştaki yakışıklılığın içeride de devam etmesi olumlu. içeride görüş kısıtllılığı yaşanmasa da arka koltuklar etrafında kasvetli bir ortam varmış gibi.

sürüş, 110 hp'lik motordan ne bekleniyorsa onu cömertçe sunuyor. gazı diplendiğinde dsg'nin 6000 üstü devirlere izin vermesi, b sınıfı bir aracın resmen aslan taklidi yapıp kükremesi, aynı anda 31 lt/100 km anlık tüketimin görülmesi, gaz pedalına daha kibar müdahaleler ile 3000 devir sonrası hızlıca 6. - 7. viteslere ulaşma çabası testten akılda kalan kareler. sonuç olarak yarı apaçi yarı beyefendi sürüş sonrası ortalama 9 lt/100 km'lik tüketim 31'li rakamlardan sonra gönle su serpiyor. sanırım 6-9 lt arası karma tüketim tahmini çok gerçek dışı olmaz. fren tepkilerinin seat leona benzer şekilde vw'den daha sert olması da kolay farkedilen bir karakteristik. süspansiyonlar fiesta tadında sert ama aşırı rahatsız edici olmadığı söylenebilir .

sonuç olarak fabia, b sınıfı araçlara soğuk bakmayan, 50-55 bin bandında bütçesi olan kişilerin tadımlık da olsa kısa testini yapmadan alışveriş listelerinden elememeleri gereken bir alternatif.

ek not: unuttuğum bir eksi nokta aklıma geldi. bugünkü 29 derecelik ankara sıcağında, 15 dk yüksek güçte çalışan klima bir türlü soğutma sağlamadı. hatta içeride ufak bir ferahlama bile olmadı. umarım test aracına has anlık bir sıkıntıdır. yoksa antalya ve izmir gibi şehirlerde, yazın sauna keyfi araçla standart donanım olarak gelir
1.2 tsi dsg olanına 2 gün boyunca bütün sakin kullanım çabalarımıza rağmen 9.0 lt'nin altına düşüremediğimiz araç.
2001 model elegance donanımlı olanı döneminin çok ötesinde bir b segmenti araçtır
ısıtmalı ön koltuklar, 4 otomatik cam, torpido soğutucusu, arka kol dayama, hız sabitleyici, ısıtmalı ve elektrikli aynalar, ön arka sis farı, airmatic klima, abs, asr, immobilizer vs sayamadığım bir çok özellik barındırmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri