Skoda'nın ürettiği en prestijli arabadır. Gerçekten sağlam arabalar olup, Passatlarla genelde aynı donanımlara sahiptir. Türkiye'ye ilk giren Superb I'lerin 2.8 benzinli versiyonu gerçekten inanılmazdır.

Ama ne yazık ki, Türkiye'deki dandik satış politikası ile Yüce Otomotiv'in insanı çıldırtan satış ve servis ağı nedeniyle handikap yaşamaktadır. Arabanın özelliklerini sahiplerinin çoğu, servisteki ve satış ofislerindeki personelden daha iyi bilir. Bu durum genelde superb sahiplerinin sorunlarıyla başbaşa kalmalarından kaynaklanır.

Arka koltuk diz mesafesi ve bagaj ölçüleri efsane olup, arabanın sedan versiyonları servis kitapçığında limuzin olarak adlandırılmaktadır. Superb II'nin twindoor özelliği de otomotiv sektöründe eşsiz bir yenilikti(r). Superb III'de ne hikmetse bu özellik kaldırılmıştır.

Aracın kendine özgü özelliklerine bakıldığında, kapılarda şemsiye gözleri, C şeklindeki stop grubu (skodanın tüm modellerinde de görebilirsiniz), ön koltuğun içindeki minderin yatırılması sağlanan arka koltuk ayak dayaması (Türkiye'de sadece bir araçta görebildim.) gibi özellikler akla gelir.
Superb III versiyonunda Yüce Auto bildiğini yapmış ve DSG şanzumanı yaklaşık 6 ay gecikmeyle getirmeyi becermiştir.

Skoda'nın kurucularından ismini alan Laurent&Klement donanım seçeneği de ülkemize inatla getirilmemektedir.
tümünü gör
ilgili galeri