1.2 dsg skoda octavia almayı düşünürken son anda karar değiştirip 1.4 motorlu başlangıç pakedini aldığımız otomobil.
Araç hakkında ilgi duyanların en merak ettiği konulardan biridir yakıt tüketimi. Şu anda bilgi ekranında görünene göre 1500 km'de ortalama hız 28km/h ve greenTec puanı 65 civarlarındayken 8.4lt/100km ortalama yakıt tüketimine sahip. Benzinli bir araç için şehir içinde bana göre oldukça ideal bir sayı bence ki ortalama hızı da işin içine katarsak. Öte yandan bu akşam 30 km'lik yolculuğumda ortalama hız 48km/h gösterirken bu yolculuk sırasında ise 5.5lt/100km yakıt tüketimi verisini elde ettim.
Yakıt tüketimi, sürüş tarzı ve arabanın sürüş dinamikleri açısından tasarımı hakkında bir yorum yapmak gerekirse; araç düz ve uzun yollar için yaratılmış diyebilirim. İlk olarak manuel şanzımanı düşünürsek, yol bilgisayarının vites önerileri düz yolda makul denebilir. 2000 devirde sizden vites yükseltmenizi istiyor. Eğimsiz bir yolda giderken uyarılara uyduğunuz taktirde 65km/h hızla 6. viteste bulabiliyorsunuz kendinizi. Ama gerçekten de sakin bir kullanış içerisindeyken araç bayılmıyor, vites değiştirmeniz yakıt tüketimine olumlu yansıyor.1500devir/dk'i aştığınız anda araba maksimum torku size veriyor ve açıkçası 2500devir/dk'deyken vites değiştirmek çok da ters gelmiyor. Tabi ki şehir içinde insan robot gibi bu şekilde uzun süre kullanamıyor aracı. Hızlanmalar veya virajlı yollar söz konusu olduğunda vites önerilerinin dışına çıkmak gerekiyor. Bu arada motorunun da 4500-5500 devirlerde çıkardığı ses gerçekten hoş. Dedim ya araç uzun ve düz yollar için yaratılmış. Uzun yolda konforunuz kesinlikle üst seviyede. Arka hacim herkesin dilinde, fakat gerçekten dilinde olması gerektiği için. Ben 2 metre boyunda biriyim. Sürücü koltuğunu kendime göre ayarlayıp (en geride) arka koltuğa geçtiğim zaman yayılarak oturabiliyorum. Bagaj hacmi de gerçekten muazzam. Uzun yoldayken araç otomatik vitese bir hayli yaklaşıyor. Ne demek bu derseniz, --bu karşılaştırmayı fiat albea ile yaptığımı bilmenizde yarar var-- dedim ya 65km/h hızla seyrederken 6. viteste buluyorsunuz kendinizi. Uzun yolda da 6. vitese bir kere takıp şansınız yaverse bir beldeyi dahi 6. viteste geçebiliyorsunuz. ilk 1-2 saniye zorlansa da düşük devir ve hızdayken 6. viteste araba toparlayıp sizi 150km/h saat hıza rahatlıkla taşıyor.

Malzeme kalitesi vb konular genellikle videolarda vesaire daha güzel anlaşılabildiği için, buraya bakacak olan insanların genel olarak erişemediği kullanıcı bilgilerini aktarmaya çalıştım. Zaman geçtikçe kafanızdaki soru işaretleri veya aklıma gelenler ile entry kendini geliştirecektir.
tümünü gör
ilgili galeri