adı üstünde, sisli havalarda kullanılan far türüdür. sis farı, normal fara göre daha aşağıda konumlandırıldığı için yol yüzeyini, şerit çizgilerini ve işaretleri daha iyi aydınlatır.

dipnot: kısa veya uzun farlar yağmur veya sisteki yoğunlaşma nedeni ile parlak yansımalar meydana getirdiği için sisli hava koşullarında etkisizdir.
mantığını araba kullanmaya başladıktan çok sonra öğrendiğim faydalı far çeşidi.

o kadar yıl araba kullandım, o kadar kişiye sordum, kimseden "nasıl bu kadar etkili olduğuna" dair bir bilgi alamadım.
en sonunda üniversitede araç stickerı almak için girmek olduğumuz oryantasyon sırasında öğrendim ki, sisli havada normal farı yakarsan havadaki nem yoğunluğu yüksek tanecikleri parlatırsın ve adeta önünde kocaman beyaz bir duvar oluşturursun. sis farı ise yere yakın olduğu için, alttan alttan aydınlatır yolu ve daha çok verim alırsın.

gerçekten de daha sonra sisli havada denediğimde ikisinin arasındaki farkı net bir şekilde görünce ikna oldum ki, çok faydalı bir sistemmiş.
Apaçilerin kullanmayı çok sevdiği far çeşidi.

Ayrıca sadece sis değil, görüş mesafesinin düştüğü her türlü hava şartlarında kullanılmalıdır.
Apaçilerin yerli yersiz heryerde açtığı far
(Bkz:otopark.com)
Aslında sis farlarını ön ve arka diye ikiye ayırmak gerek. Çünkü isimleri aynı olsa da işlevleri farklı. Ön sis farları, düşük hızlarda, yoğun sisli ya da görüş mesafesi kısıtlı hava koşullarında kullanılmak üzere geliştirilmiş ve sürücünün görüş alanını, aracın hemen ön kısmını aydınlatmak üzere tasarlanmışlardır.

Arka sis farlarıysa aydınlatmak için değil, arkadan gelen araçların öndeki aracı fark etmeleri için daha parlak tasarlanmış farlardır. Her ikisi de normal şartlarda değil uygun şartlarda kullanılmalıdır.
açık havada yakıldığından önden geleni kör eden aydınlatma tertibatı. yoksa sis varken kullanılırsa hiç rahatsızlık vermez.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri