sequential transmission'ın türkçesidir.
otomatik şanzımanın manuel kontrol edilmesi prensibine dayanarak çalışan, bilgisayar kontrollü hidrolik debriyaja sahip, viteslerin sürücü tarafından değiştirildiği sistemdir. genelde yarı otomatik şanzımanlarda bulunduğundan yarı otomatik şanzımanlar da bulunduğundan karıştırılır. alakası yoktur.
genel olarak bütün vitesli motosikletlerde bulunan şanzıman türü. Örnek olarak 3. vitesten 1. vitese geçemeyeceğin 3->2->1 şeklinde geçmek zorunda olduğun şanzıman tipidir. Otomatik yarı otomatik bence karıştırılmaması gereken olay...
Sequential (sekansiyel) şanzıman, motosikletler de kullanılan sıralı şanzıman tipidir.Yarış platformlarında da kullanılmaktadır.En büyük özelliği hızlı vites atma olanağı sağlamasıdır.İlk olarak Formula 1'de kullanılmıştır.
Sıralı şanzımanın kullanıldığı ilk örneklerden biridir Selespeed. Alfa Romeo modellerinde kullanılmış olan robotize manuel şanzıman olan selespeed, bir Magneti Marelli tasarımıdır. Aynı sistem önce Ferrari F355 F1 modelinde kullanılmıştır. Vites geçişleri direksiyondaki (+) (-) tuşları ile yahut vites kolunu ileri- geri hareket ettirmek yoluyla gerçekleştirilir. Geçişler adından da anlaşıdığı üzere sıralıdır. 1-2-3-4-5 ileri yahut 5-4-3-2-1 şeklide gerçekleşir. 5. vitesten 3. vitese manuel geçişler gibi geçişler söz konusu değildir.
bunlar da ilginizi çekebilir