direksiyon simidinin sol tarafında bulunan ince uzun plastik çubuktur.

yukarı kaldırıldığında sağ sinyal lambasını, aşağı indirildiğinde sol sinyal lambasını yakar. (direksiyonu dönüş hangi yönünde çevirdiyseniz o taraf yanıyor yani)
kullandıkça bozulmayan parça.

şöyle ki efendim; bir gün iki şeritlik bir yoldayız ve acelemiz var. önümüzdeki kamyonetin şoförü sinyal vermeden tam 8 kere şerit değiştirdi. ne sağından geçebiliyoruz ne solundan kafayı yemek üzereyiz. en sonunda abim dayanamayıp zorla kenara çektirip camı açtırdı:

- kardeş sende direksiyon var mı?
+ var
- bi' baksana sol tarafında bir kol olacak?
+ var abi
- hah işte o g.tüne girer diye korkma oğlum kullan onu, sinyaldir o, kullanınca bozulmaz...
tam dönüş yaparken -direksiyonu çevirirken- parmaklarıyla kullanan vardır, evlerden ırak. sırf kullanıyorum demek için yapıyordur.
Türk milletinin genellikle kullanmadığı, kullanıyor ise de sadece şov için kullandığı koldur.

O kadar az kullanırlar ki bazen yerini bile karıştırırlar (bizzat şahit oldum). Zamanında verdiğim bir eğitimde adam aynen şunları söylemiştir; 'abi sinyal bilerek vermiyorum, verince yol vermiyorlar'. Kime ne anlatıyorum Allah'ım demiştim kendi kendime.
buna alerjisi olan vatandaşımız istanbul trafiğinde oldukça yoğundur. şöyle örnek vereyim, e5'de 3 şeritli gidiyorsunuz. Sol şerit uygun, arkada kalan araç ile aranızda mesafe oldukça yeterli. Oldu ki burada sinyal verdiniz ve sol şeride geçmek istediniz. O aranızda mesafe olan arkadaş sanki launch controlde bekliyormuşcasına sinyali görür görmez gaza abanır ve sizi o şeride geçirmez. Gariptir bunu yaşaya yaşaya insanlar "bilerek sinyal vermiyorum yoksa yol vermiyorlar" diyecek raddeye kadar gelmişler demek ki. Yazık.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri