edit: bir grup cahil ve olayı anlamayan yazar sebebi ile düzenlenmiştir.
Bu düzenli istikrar devam ederse bizde böyle fiyatlarla karşılaşırız.2002'de dolar 3,50'ye gelecek deselerdi ben inanmazdım. Ama Türkiye'de her şey mümkün artık.
Tam başlığı görüp sana laflar hazırladım demeye kolları sıvamıştım ki Hayabusa amca çok ağır konuşmuş. Ağlayarak anneme koşuyorum. Adminleri de siber suçlara şikayet edicem, dayım polis benim.

ühüüühüühhühüü seneye kadar daha da yazmam bu sözlükte!!!
Şimdi fiyatlar evet pahalı ama bunun bir nedeni var, nedeni olmasının yanısıra adamlar çok iyi para kazanıyor, yani alabiliyorlar.

Geçtiğimiz yaz bir tanıdığım Singapur'da yaşadığı için ortaya gidip biraz kaldım, o dönem araştırdım neden böyle diye. Sinpagur bir ada ülkesi ve gerçekten küçük bir yer. Ayrıca ufacık bir ülk olduğu için öyle pek bir şey üretmiyorlar, çünkü arazileri falan yok. Yani tarım marım hak getire. Tek gelirleri turizm ve büyük firmaların Singapur'da kudrukları merkezlerle birlikte oluşan iç gücü ve elbette vergiler. Bunun dışında adamlar inanılmaz çevreci bir yaklaşımla herşeyi ele alıyorlar. Uzun vadede Singapur'da içten yanmalı motora sahip otomobillerin olmaması gibi bir uğraşları var ve bunun için hibrit ve elektrikli otomobillere inanılmaz bir teşvik yaparlarken, insanların araç kullanmalarına ihtiyaçları kalmaması için deli gibi toplu taşıma ve raylı sisteme yatırım yapıyorlar. Kısacası Singapur'da yaşıyorsanız zaten otomobile ihtiyacınız pek olmuyor.

Hükümet diyor ki "bak kardeşim, sen otomobil kullanmak istiyorsun tamam ama burası küçük bir ada ülkesi. Biz uzun vadede burada benzinli ve dizel motor istemiyoruz. Sen illa istiyorsan bunun için vergi vermen gerekiyor." Yani devlet yaşayanların hayatını daha kaliteli hale getirmek için böyle bir şeye kalkışmışken arkasını doldurabiliyor. Gidip "cari açık var ÖTV'yi tavan yapalım milletten çıkartalım açık parasını" demiyorlar. Ya da asgari ücretin 1300 TL olduğu yerde dünyanın en pahalı yakıtını kullandırmıyorlar insanlarına.

Evet pahalı ve otomobil seven, bununla yaşamak isteyen bizler gibi insanlara pek uyan bir düşünce değil bu ama en azından elle tutulur bir nedenlerinin olması güzel...
Ulan cokcahilsiniz gibi konuşmak istemiyorum ama tipik bir malum parti taraftarı cahilliğidir. Singapurda kişi başına düşen milli gelirin gayrı safi milli hasılaya göre hesaplanışından çıkan sonuç yaklaşık 60.000 dolar (yazıyla altmış bin dolar). 2008 krizinden sonra inanılmaz büyük bir ekonomik ivme sağlamış ve 6 milyona yakın bir nüfusu var. Türkiye'ye gelecek olursak tamamen saçma hesaplama yöntemleriyle ortaya çıkmış 10.000 dolar (yazıyla on bin dolar) kişi başı gelir var. nüfus 90 milyona yaklaşmış durumda 6-7 milyon civarı mülteci olduğu konuşuluyor. Dünyadan habersiz, ekonomiden habersiz, kültürsüz organizmalar yüzünden böyle olduğumuz yetmezmiş gibi üzerine bir de açıklama yapmak durumunda kalıyoruz. Siyasi neden aramaya gerek yok, olayın temeli siyasi çünkü.
Not: 1 Singapur doları yaklaşık olarak 1,45 amerikan doları. 3.5 katı gibi bir oran söz konusu değil burdaki gibi. Her yerde kuru 3.5 sanıyorsunuz sanırım.
Singapur'un konumunun tam anlaşılamamasından ötürü konunun ülkemizle bir karşılaştırılması durumu var. Yukarıdaki yorumlarda bütün tespitler doğru fakat birbirini yanıtlamıyor.

Singapur her ne kadar Malezya'nın köşesinde olsa da bağımsız bir şehir devleti, yani İstanbul'un bayrağını çekip ben bağımsız bir ülkeyim demesi gibi. Ticaretle ekonomisi yürüyor, geçmişte İngiliz sömürgesiydi bugün ise Asya'nın en büyük ticaret merkezlerinin birkaçı Singapur'la rekabet edebilecek düzeyde (neden acaba?). O kadar büyük bir ticaret hacmi var ki ülkenin toplam geliri GDP'si ister istemez yükseliyor. Fakat ekonomi hakkında sokaktan geçen amcadan biraz daha fazla anlıyorsanız kişi başına düşen milli gelir hesabının tek başına sağlıklı bir sonuç çıkarmadığını da bilirsiniz.

Bu ölçüme yardımcı olan bir istatistik birim daha var daha önce de belirttim : gini katsayısı. ülkedeki fakir insanlarla zengin insanların gelirleri arasındaki uçurumu tespit etmeye yarıyor, değer ne kadar yüksekse fark o kadar artıyor. Şimdi üç ülkenin en son yayınlanan gini katsayılarını ekleyeyim aşağıya:

Danimarka: 0.254 (2013, oecd sıralamasında 3.)
Türkiye: 0.393 (2013, oecd sıralamasında sondan 4.)
Singapur: 0.410 (2015 Singapur istatistik kurumu)

Eee bu herifler bizden kat kat zengin nasıl oluyor bu iş? Sebebi şu: Singapur tıpkı Arap ülkelerindeki gibi inanılmaz boyutlarda göçmen işçi çalıştırıyor. Hindusu, Çinlisi, Malayı iki kuruş para kazanabilmek için hizmet sektöründe çalışıyor, evet bize son zamanlara kadar pompalanan müşteri hizmetleri, garson, temizlikçi vs. işlerden oluşan hizmet sektörü. Para kazanabilmek için koğuş gibi pansiyonlarda kalıyorlar. Singapurlu'nun eğitim, sağlık seviyesi yüksek, iyi maaşlı bir işi var ve huzurlu(?) bir ortamda yaşıyor çünkü arkasını toplayan göçmenler var. Ha birde hatırlatmakta fayda var, singapur demokrasinin varlığının en çok tartışıldığı ülkelerden biri.

Şurada gini katsayısını anlatan bir yazı var. Konu içinde vergilerin gelir dağılımını etkisini de gösteren bir tablo eklenmiş. Gelişmiş ülke olarak varsaydığımız ülkelerin Singapur'a kıyasla vergi dağılımlarını gini katsayısını daha etkili düşürdüğünü gösteren kıyas yapılmış. Bütün bunları göze alınca şahsi kanaatim gördüğünüz vergileri devletin kara para aklama, offshore bankacılığı gibi durumları legalleştirmek için kullandığı yönünde. Sözün özü onların da vergi problemleri var bizim ve tıpkı kendi komşu ülkelerindeki gibi lakin koşullar, sebepler çok farklı.
bunlar da ilginizi çekebilir