Vuruntu , yanma odasında benzin + hava karışımını yakmaya başladınız ancak benzin zaten normalde de kolay parlar , e o kadar yüksek basınçta ve sıcaklıkta işin içine girince bazen 2.bir tutuşma meydana gelir . Bu 2 tutuşmanın karşılıp çarpışması sonucu yüksek basınçta şok dalgaları ortaya çıkar bunlar da silindire ve pistona mekanik ve termal açıdan zarar verir . " Knocking " . Bujiyi nereye koydunuz , stroke , yarıçap , kullandığınız benzinin kimyasal yapısı ve yanma hızı , yanma odasının şekli hepsi etkiler .

Sıkıştırma oranını şöyle basit bir hesapla bulabiliriz . Yanma odası hacmi Vc olsun , ÜSt ölü noktadan alt ölü noktaya kadar olan yer de Vh olsun .

Sıkıştırma oranı = ( Vc + Vh ) / Vc daha basit şekilde ,,Sıkıştırma = ( Strok + Yanma odası hacmi ) / Yanma odası Hacmi

Benzinlilerde genellikle 8 ve 12 arasındadır . Dizellerde ise 16 ve 20 arasındadır . Sıkıştırma oranı artarsa silindirlerdeki Sıcaklık ve Basınç da artacaktır . Benzinlilerde silindirin Yakma strokunda 70-90 bar iken , dizellerde 90-200 bar arası değişir bu yüzden dizeller bu kadar sesli çalışır tabi Diesel Noise olayı da var.

Sıkıştırma oranı ise vuruntuyu etkileyen en önemli faktörlerden biridir çünkü Vuruntu , sıcaklık ve basınca bağlıdır bunları en çok arttıran da Sıkıştırma oranıdır . Vuruntuya eğilimi olan yakıtları yani düşük oktanlıları kullanırsanız bunu olasılığı artar , düşük yanma hızı , yanma odasının büyük olması gibi sebepler de ayrıca arttırır bu durumu .
tümünü gör
ilgili galeri