Kimsenin umursamadığı ama aslında çok tehlikeli olan harekettir. Kış lastiğinin çalışma sıcaklığı 7 derece ve altıdır, hamurunun yapısı bu sıcaklıklarda çalışabilmesi için tasarlanmıştır.

7 derecenin üstündeki hava sıcaklıklarında yapılacak bir panik frende fren mesafesi yaklaşık 8 - 10 metre uzar. Bu da nereden baksanız %30'luk bir kayıp demek. Birinin ölmesine yada sizin ölmenize yol açabilecek kadar fazla.

Bu çok büyük bir problem, havalar ısınınca kış lastiklerini çıkarmak gerekir.
%30'luk kayıp tabirini okuyunca panik yaptığım olay. Şu an trafikte bildiğin saatli bomba gibi gezen binlerce araba var demektir bu. Geçmişler olsun, totoyu kollayın gençler.
Ölümle kalım arasındaki o ufak çizginin hangi tarafında olacağınıza karar veren yanlış kullanım olayı. Ölmek mi yoksa yaşamak mı sizin bileceğiniz iş.
Bugün 100 km hızla giderken sıcak frende durma mesafesi ortalama 35 metre diyelim ki en iyi kondisyonlarda Mercedes C serisinde mesela bu ölçüldü .

%30 luk artma var ise fren mesafesinde 10.5 metre demektir . Yani önünüzde bir yaya veya bir canlı var ona göre hareket edin
adeta kazaya davetiye çıkaran uygulama. en kötü yarım saat içinde tüm lastikleri değiştirebilirsiniz. tembelliğin alemi yok.
1 nisan itibariyle çıkarılması önerilen lastikler.
en basitinden trafiği tehlikeye atmaktır. kimsenin böyle fevri davranmaya hakkı yoktur. lütfen çıkarın artık lastiklerinizi. bir anlık üşengeçliğiniz bir başkasının hayatına mal olmasın..
lastiklerin kısmen erimesine neden açacak yanlış kullanım. adı üstünde kış lastiği bu kışın takacaksın.
Kışa ne kaldı şunun şurasında 6 ay sonra bir daha takacağız dersen takarlar haberin olsun
Ölmemek için Nisan başı sökmek ve Aralık başı takmak gerektiğini anlatan haber.

İstanbul - İzmir gibi bölgelerde hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına çok nadir indiğini düşünürsek hiç takmamak daha mantıklı geliyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri