Ülkemizde ve birçok batı ülkelerinde japon araç kültürünü benimseyen insanların araçlarında kullandıkları genelde "jdm as f*ck" stickerlarında görülen bir amblem.

 Bunu kullanmalarının sebebi araçlarında japon iç pazarına özel parçaları ithal ettirip kendi ülkelerinde kullanmalarıdır (jdm= Japan domestic market ki otomobil dünyasına ilgili birçok kişi bilir ki japonlar kendi pazarlarında ihraç etmedikleri birçok teknolojiyi kendi pazarlarında kullanırlar).
işin ironik tarafı ise bu amblemin japonya'daki anlamı "acemi şöför" demektir. Evet adamlar o kadar anlayışlı bi millet ki yeni ehliyet alan birisi en az bir sene boyunca aracında bu amblemi taşıyor ki kendisini hala acemi hissedenler bu amblemi taşımaya devam ediyor.

Tabi bizim gibi otomobil kültürü henüz yerleşmemiş milletlerde şahinin, jettasının egzozunun içini boşalttırıp abarth egzoz diye ortalık gezen, arabanın kıçına da bu stickerı yapıştıran insanlarda mevcuttur.

 İnşallah bizimde bir kültürümüz olacak, inanıyorum...
Sticker
Orjinal Amblem
Kültrümüzde ne çok şeyin eksik olduğunu gösteren amblemdir.
Sebebi ise şu; Japonya'da birine yol verirseniz o size '4lüleri' ile teşekkür eder, hata yaparsa yine aynı şekilde teşekkürlerini sunar. Adamların bu kadar sakin kalabilmelerinin bir çok sebebi var tabii ki (ekonomik durum vs.). Şahinciler artık halka açık trafikte sıfır çiziyor, 106 gti alan kendini Schumi ilan ediyor, 3.16i alan driftçi oluyor ülkemizde. Shoshinsha gibi bir akıma acilen ihtiyacımız var.
Ülkemizde acemilerin üstüne araba sürenleri düşününce daha da anlamlı bir hal alan başlıktır.
Türk milleti olarak sabırsızlığımız en büyük felaketimiz olacak.
Kültür'e hakim olan bölgelerdeki kamera kayıtlarını açın izleyin.
İnsanlar birbirlerine yol vermek için uğraşıyor, kaza anında herkes duruyor yardıma koşuyor, birbirlerine teşekkür etmek için bile duruyorlar. Daha sabah kırmızıda geçen bir dayıya 'öldürcen mi bizi' dedim, adam direk sövmeye başladı. Burası Türkiye demekten çok sıkıldım.
Önünde kimse yokken düzenli periyotlarla (10 veya 15 saniyede bir olur genelde daha sık olanı cinnet sebebidir) frene basanlara yapıştırmamız lazım kaç yıllık tecrübesi olduğunu gözetmeksizin. Bagajına yani.
ülkemizde acemilerin acemi olduğunu kabul etmemesi üzerine asla oturmayacak kültürdür.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri