Valla ikisi arasında hiçbir fark hissedemediğim benzinlerdir.
güzel karşılaştırmadır. knock sensörünüzü okuyabiliyorsanız aradaki farkı rahatlıkla bulabilirsiniz. fuelsave de ayı gibi vuruntu var iken, nitro'da yoktur. bilginize.
devlet benzini yapmış 5.40, 2 kuruş da arabam için verir, 5.42'ten alırım. tüm gün tepesindeyim, ayıptır.
Arabada kullanırken az, motosiklette kullanırken fazlasıyla etkisini hissettiğim yakıt karşılaştırması.
2002 polo 1.4 16v aracımda çekişi artırmış yakıt tüketimini düşürmüştür. Fuelsave'de yokuşlarda ve dur-kalklarda pedalı ezmem gerekirken bu yakıtla ucundan dokunmam yetiyor. Daha iyi yanıyor ve bu sebeple de araba daha rahat yürüyor, böylece daha az tüketim oluyor. İzmir-gümüldür yolu (bilmeyenler için dağ yoludur ve bolca dik yokuşu vardır) klima açık git gel 100 km yaptım, 5.5 yaktı. Tavsiye ediyorum.
Tercihen o 2 kuruşu verdiğimdir. Gerçekten nitro hem performans, hem de menzil konusunda daha başarılı.
Aracın çok daha sağlıklı çalıştığı hissedilebiliyor.
dynaflex diye bir teknoloji ile
*En iyi temizleme performansımız için DYNAFLEX teknolojisiyle güçlendirilmiş Shell V-Power Diesel, motor performansının %100'e kadar geri kazanılmasına yardımcı olacağını savunan şirket
Açıkçası ben Fuelsave'yi daha çok beğeniyorum. İki farklı araçta deneyimledim, V-Power'ın bana araçta daha fazla titreme ve arada küçük teklemeler yaptırdığını hissettim. Biri normal performanslı, bir tanesi de üst performanslı araçtı. Benim MAF sistemime çok yararlı olmadığını düşünüyorum. Ayrıca herhangi performans artışı da hissetmedim. Aradaki kuruş farkına değmez bence. Ben BP'nin benzinlerini daha iyi buldum.
Ve evet, kıytırık bir Shell'den de almadım, şehir merkezinde Konya Yolu üstünde aldım.
bunlar da ilginizi çekebilir